Fredagen den 12 juli blir det åka av på Linde Raceway, när den sista och avslutande deltävlingen i Street Week Sweden går av stapeln i Lindesberg. 200 fordon ska köra för allt vad de är värda, inför en stor och engagerad publik.
Med publiksiffror runt 4000-5000 personer är Street Week onekligen en motorfest med extra mycket drag i, nu kommer den till Lindesberg för tredje året i ordningen, den här gången med ett rekordstort antal starter i bagaget.
– Det fanns 200 startplatser, och samtliga tog slut på 12 minuter, berättar Mikael Blomman Blomberg.
Street Week Sweden vrider om startnyckeln på Laxå Motorstadion måndagen den 8 juli, därefter följer tre dagars race i Dala-Järna, Hudiksvall och Tallhed innan man till sist infinner sig i Lindesberg för att krama ur de sista hästkrafterna på Linde Raceway den 12 juli. Lindesbergstävlingen kommer dessutom att bjuda på ett antal kvällsrace, då man låter motorerna vråla ända fram till klockan 21.
– Det kommer tävlande från hela Skandinavien, några från Nederländerna och sedan en kille som kommer ända från Svalbard för att köra, berättar Mats Appelgren, en av de ansvariga för tävlingen.
På startlistan finns även ett par lokala förmågor, däribland Jimmy Persson, som förra året hamnade på en andraplats i sin klass, och Janne Seppälä vars bil för tillfället står med huven öppen för diverse fix, något som dock inte ska påverka hans start i tävlingen.
– Det ska bli riktigt roligt, det är alltid kul att köra på den här banan, säger Jimmy glatt.
På sex dagar besöker man alltså fem tävlingsbanor, där förarna ska klocka så snabb tid som möjligt på en 200-metersbana. Mellan banorna ska bilarna köras för egen maskin, och samtliga reservdelar och verktyg som ska användas måste transporteras i samma bil som man tävlar med.
Dagen efter förarna har fått känna på det beryktade greppet på Linde Raceway är det målgång på samma ställe som man startade fem dagar tidigare, i Laxå.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.