Fredagen den 12 juli blir det åka av på Linde Raceway, när den sista och avslutande deltävlingen i Street Week Sweden går av stapeln i Lindesberg. 200 fordon ska köra för allt vad de är värda, inför en stor och engagerad publik.
Med publiksiffror runt 4000-5000 personer är Street Week onekligen en motorfest med extra mycket drag i, nu kommer den till Lindesberg för tredje året i ordningen, den här gången med ett rekordstort antal starter i bagaget.
– Det fanns 200 startplatser, och samtliga tog slut på 12 minuter, berättar Mikael Blomman Blomberg.
Street Week Sweden vrider om startnyckeln på Laxå Motorstadion måndagen den 8 juli, därefter följer tre dagars race i Dala-Järna, Hudiksvall och Tallhed innan man till sist infinner sig i Lindesberg för att krama ur de sista hästkrafterna på Linde Raceway den 12 juli. Lindesbergstävlingen kommer dessutom att bjuda på ett antal kvällsrace, då man låter motorerna vråla ända fram till klockan 21.
– Det kommer tävlande från hela Skandinavien, några från Nederländerna och sedan en kille som kommer ända från Svalbard för att köra, berättar Mats Appelgren, en av de ansvariga för tävlingen.
På startlistan finns även ett par lokala förmågor, däribland Jimmy Persson, som förra året hamnade på en andraplats i sin klass, och Janne Seppälä vars bil för tillfället står med huven öppen för diverse fix, något som dock inte ska påverka hans start i tävlingen.
– Det ska bli riktigt roligt, det är alltid kul att köra på den här banan, säger Jimmy glatt.
På sex dagar besöker man alltså fem tävlingsbanor, där förarna ska klocka så snabb tid som möjligt på en 200-metersbana. Mellan banorna ska bilarna köras för egen maskin, och samtliga reservdelar och verktyg som ska användas måste transporteras i samma bil som man tävlar med.
Dagen efter förarna har fått känna på det beryktade greppet på Linde Raceway är det målgång på samma ställe som man startade fem dagar tidigare, i Laxå.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.