Fredagen den 12 juli blir det åka av på Linde Raceway, när den sista och avslutande deltävlingen i Street Week Sweden går av stapeln i Lindesberg. 200 fordon ska köra för allt vad de är värda, inför en stor och engagerad publik.
Med publiksiffror runt 4000-5000 personer är Street Week onekligen en motorfest med extra mycket drag i, nu kommer den till Lindesberg för tredje året i ordningen, den här gången med ett rekordstort antal starter i bagaget.
– Det fanns 200 startplatser, och samtliga tog slut på 12 minuter, berättar Mikael Blomman Blomberg.
Street Week Sweden vrider om startnyckeln på Laxå Motorstadion måndagen den 8 juli, därefter följer tre dagars race i Dala-Järna, Hudiksvall och Tallhed innan man till sist infinner sig i Lindesberg för att krama ur de sista hästkrafterna på Linde Raceway den 12 juli. Lindesbergstävlingen kommer dessutom att bjuda på ett antal kvällsrace, då man låter motorerna vråla ända fram till klockan 21.
– Det kommer tävlande från hela Skandinavien, några från Nederländerna och sedan en kille som kommer ända från Svalbard för att köra, berättar Mats Appelgren, en av de ansvariga för tävlingen.
På startlistan finns även ett par lokala förmågor, däribland Jimmy Persson, som förra året hamnade på en andraplats i sin klass, och Janne Seppälä vars bil för tillfället står med huven öppen för diverse fix, något som dock inte ska påverka hans start i tävlingen.
– Det ska bli riktigt roligt, det är alltid kul att köra på den här banan, säger Jimmy glatt.
På sex dagar besöker man alltså fem tävlingsbanor, där förarna ska klocka så snabb tid som möjligt på en 200-metersbana. Mellan banorna ska bilarna köras för egen maskin, och samtliga reservdelar och verktyg som ska användas måste transporteras i samma bil som man tävlar med.
Dagen efter förarna har fått känna på det beryktade greppet på Linde Raceway är det målgång på samma ställe som man startade fem dagar tidigare, i Laxå.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.