Fredagen den 12 juli blir det åka av på Linde Raceway, när den sista och avslutande deltävlingen i Street Week Sweden går av stapeln i Lindesberg. 200 fordon ska köra för allt vad de är värda, inför en stor och engagerad publik.
Med publiksiffror runt 4000-5000 personer är Street Week onekligen en motorfest med extra mycket drag i, nu kommer den till Lindesberg för tredje året i ordningen, den här gången med ett rekordstort antal starter i bagaget.
– Det fanns 200 startplatser, och samtliga tog slut på 12 minuter, berättar Mikael Blomman Blomberg.
Street Week Sweden vrider om startnyckeln på Laxå Motorstadion måndagen den 8 juli, därefter följer tre dagars race i Dala-Järna, Hudiksvall och Tallhed innan man till sist infinner sig i Lindesberg för att krama ur de sista hästkrafterna på Linde Raceway den 12 juli. Lindesbergstävlingen kommer dessutom att bjuda på ett antal kvällsrace, då man låter motorerna vråla ända fram till klockan 21.
– Det kommer tävlande från hela Skandinavien, några från Nederländerna och sedan en kille som kommer ända från Svalbard för att köra, berättar Mats Appelgren, en av de ansvariga för tävlingen.
På startlistan finns även ett par lokala förmågor, däribland Jimmy Persson, som förra året hamnade på en andraplats i sin klass, och Janne Seppälä vars bil för tillfället står med huven öppen för diverse fix, något som dock inte ska påverka hans start i tävlingen.
– Det ska bli riktigt roligt, det är alltid kul att köra på den här banan, säger Jimmy glatt.
På sex dagar besöker man alltså fem tävlingsbanor, där förarna ska klocka så snabb tid som möjligt på en 200-metersbana. Mellan banorna ska bilarna köras för egen maskin, och samtliga reservdelar och verktyg som ska användas måste transporteras i samma bil som man tävlar med.
Dagen efter förarna har fått känna på det beryktade greppet på Linde Raceway är det målgång på samma ställe som man startade fem dagar tidigare, i Laxå.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.