Bowlingen är åter öppen igen, och inne i restauranglokalen pågår renovering för fullt. Om knappt två veckor ska restaurang Krydda slå upp dörrarna för sina gäster, och fram till dess är det fullt upp för de nya ägarna Björn Persson och sambon Sandra Gustafsson.
Efter att bowlingen fått sig en rejäl genomgång, och därmed hållits stängd under någon vecka, är den åter öppen sedan igår, måndag. Det var många bowlingentusiaster som trängdes för att få komma in och spela under gårdagen, så också idag vid lunchtid är det full rusch på banorna.
– De har ringt hit och haft abstinens, ler Björn Persson som tillsammans med sambon Sandra Gustafsson har tagit över arenans restaurang som numer går under namnet Krydda Restaurang & Bowling.
Restaurangens stora glasfönster är dock fortfarande igentejpade med brunt papper. Därinne pågår renovering och lite förändringar inför öppningen i slutet av januari, då den första lunchen med nya ägare ska serveras.
– Vi är på gång, intygar Björn.
– Vi vill få ett bättre flöde på restaurangen och att man ska slippa gå fram och tillbaka hela tiden, nu kommer det inte behöva bli lika mycket spring. Det är det här som är fördelen med att ha jobbat här förut och sett hur allt fungerar, nu plockar jag det bästa och gör om det andra bättre.
– Så bowlingen är igång för fullt, och restaurangen öppnar den 25 januari, tillägger Sandra.
Krydda Restaurang & Bowling har ett nytt nummer: 0581-105 50 (före detta Arenakrogens nummer fungerar alltså inte).
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.