Nu stänger klassiska Jalla Jalla för alltid. Men det dröjer inte särskilt länge förrän pizzaugnen värms upp igen, men då under nytt restaurangnamn, nytt utseende, ny meny och med ny delägare.
– Tillsammans skall vi skapa stans bästa pizzeria och största salladsbar, proklamerar Hasan Agrali.
Restaurang Jalla Jalla öppnades på Kristinavägen i slutet av 2004. Under åren har man gjort en rad förändringar på såväl menyn som interiören, men nu står restaurangen inför den största förändringen någonsin. Till att börja med plockas Jalla-skylten ner för alltid. Och två av tre tidigare medlemmar i familjen Agrali är inte med ombord på det nya restaurangskeppet.
Hasan Agrali må vara mest bunden till logotypen ”Salute”, men har efter familjemedlemmarnas beslut att lämna företaget, tvingats bli mer engagerad i bolagets andra restaurang ”Jalla Jalla”.
– Farsan drog och sedan valde min storebror, som var delägare, att flytta till Stockholm. Nu har jag köpt ut honom och tagit in en ny samarbetspartner och delägare, förklarar Hasan.
Nye delägaren, Tarlan Aliyev, är dock inte främmande i lokalerna.
– Han har arbetat åt oss tidigare, så jag vet vad han kan och går för, berättar Hasan.
Den här helgen blir den allra sista för Jalla Jalla. På söndag stänger man restaurangen och påbörjar den stora satsning som Hasan Agrali och Tarlan Aliyev står inför.
– Vi gör en prisdumpning på maten från och med idag (fredag) för att tömma lagret av råvaror så mycket som möjligt fram till söndag. Sedan sätter vi igång och ”river ner allt” för att sedan bygga upp en helt ny interiör, säger Hasan.
Ägarna har lagt ribban riktigt högt och menar att det nya konceptet kommer att bli något som inte redan finns i staden.
– Vi kommer att servera pizza, kebab och sallad, säger Hasan.
En konceptbeskrivning som naturligtvis får ögonbrynen att åka snabbhiss, då det känns väldigt bekant bland Lindesbergs utbud av matställen. Hasan menar bestämt att det är skillnad på snabbmat och snabbmat.
– Vi kommer att satsa på hög kvalitet och skall servera tre olika kebabsorter, bland annat äkta ”döner kebab” och ”gyros”. Det är faktiskt väldigt stor skillnad på kebab och kebab, markerar Hasan.
Den nya restaurangen saknar fortfarande ett namn. Ägarna vill inte avslöja för mycket, men berättar att man tagit hjälp av ”ledande personer i kommunen” för att tillsammans hitta ett värdigt sådant.
– Tanken är att den här restaurangen skall ge en känsla av Lindesberg. Vi kommer bland annat ha tavlor med Lindesbergsmotiv hängandes på väggarna. Även namnet är ju viktigt, så därför har vi tagit hjälp i den frågan. Vi får återkomma till namnet helt enkelt, avslutar Hasan Agrali.
Ombyggnaden beräknas ta två till tre veckor.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.