Retroaktiv faktura för vissa – pengar tillbaka för andra
Kommunen meddelar att man har för avsikt att kontrollera barnomsorgsavgifterna som betalades in av vårdnadshavare år 2013 och ställa detta mot deras taxerade årsinkomster hos Skatteverket. Det här innebär att vissa kan få betala mer i efterhand. Andra kan komma att få pengar tillbaka. Allt balanseras efter eventuella förändringar i vårdnadshavarens inkomst.
En rättvise- och trygghetsfråga, tycker barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S). Arkivfoto: Hans Andersson
Barn- och utbildningsnämnden var enig i beslutet, att genomföra kontrollen för att avgifterna inom barnomsorgen skall vara rättvisa.
– Det här är en rättvise- och trygghetsfråga. För oss är det viktigt att alla familjer behandlas lika och betalar rätt avgift, säger barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S).
Om kontrollen visar att en vårdnadshavare har betalat för hög avgift så skall detta justeras i efterhand med en återbetalning. Likaså gäller om inbetalningen har varit för låg, då skickas en retroaktiv faktura ut.
– Vi genomför en kontroll för inkomståret 2013 eftersom Skatteverket ännu inte har uppgifterna för 2014 klara. Barn- och utbildningsnämndens beslut innebär att vi framöver kommer att utföra den här kontrollen årligen, säger Claes Wilson, IT-samordnare i barn- och utbildningsförvaltningen.
Alla föräldrar som fick en barnomsorgsräkning under 2013 kommer att få ett informationsbrev om inkomstkontrollen i månadsskiftet oktober – november, meddelar nämnden.
Fotnot: Utbetalningar till de som betalat för mycket, är planerat att göras våren 2016.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Nu står Storå på tur
INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral ö...