Det råder judofeber i Lindesberg Arena. Under helgen är arenan skådeplatsen för det Riksrandori som lockar 150 av Sveriges främsta judoungdomar till Lindesberg. Bakom arrangemanget står Frövi Judo, som självklart har egna talanger med.
– Det som händer den här helgen är en så kallad Riksrandori. Det är ett rent sparringläger för landets bästa ungdomar och juniorer. Man kan säga att det är som ett träningsläger där de får träna mot varandra, berättar Peter Andersson.
Peter är en av representanterna från Frövi Judo, arrangören för evenemanget. Konceptet med att hålla ett Riksrandori i just Lindesberg är inte nytt. Frövi har stått värd vid flera tidigare tillfällen, vilket gör helgen i Lindesberg Arena till en slags tradition.
– Vi arrangerar två Riksrandori per år. Det är ett i augusti och sen även ett i januari, så det här fungerar som en slags startpunkt för höstsäsongen, förklarar Peter Andersson.
Till årets upplaga finns uppemot 150 judokas födda 94-99 på plats under elitlägret. Man har även besök av Norges landslag, som bidrar med ett dussin atleter.
De tillresta ungdomarna har fått arrangera boende på olika sätt. Peter Andersson berättar att det just denna helg varit problem men att boende bland annat sker vid hotellet, vandrarhem och även i Örebro.
Får spara energin till judomattan
Själva träningen är koncentrerad till fyra tvåtimmarspass. Två hålls på lördagen, två på söndagen och ledare är landslagstränare i samarbete med Peter och Karin från Frövi Judo.
Redan på fredagen inleddes helgen med en stängd träning för landslaget. Med där fanns Sebastian Fagerhill och Jonas Björktorp, som inom ett par veckor tävlar i junior-EM. Jonas tävlar för Borlänge men har likt Sebastian genomfört sina gymnasiestudier i Lindesberg.
Tillsammans med judokas i flera åldrar får de nu chansen att sparra sig inför kommande utmaningar. Det blir en intensiv judohelg i Arenan och några kringaktiviteter håller man inte i säger Peter och skrattar.
– Nejnej! All energi går åt här på mattan, sen är det bara att se till att de fyller på med energi och vilar mellan passen. Det är bara fokus på judopassen som gäller.