Linde Bergslags församling, Kulturskolans vänner samt Kristinakyrkan fick ta emot vardera 20 000 kronor. Foto: Camilla Lagerman
Rotary donerar 60 000 kronor i välgörande julgåva
Under en stämningsfull julavslutning i Lindesbergs kyrka, tackade Rotary för det gångna året genom att donera 20 000 kronor vardera till Linde Bergslags församling, Kristinakyrkan samt Kulturskolans vänner. Pengar som i sin tur kommer att skänka glädje till många människor i svåra tider.
– Imorgon ska vi ha julfest för 60 personer, där vi ska äta julbord och sjunga. Ungdomsledarna tar hand om barnen, och jag tror faktiskt att tomten kommer också. Det har ni hjälpt till att det går att genomföra, berättade Gun Andersson från Kristinakyrkan.
Lindesbergs Rotaryklubb avslutade sitt verksamhetsår med en stämningsfull avslutning i Lindesbergs kyrka under måndagen. Elever från Kulturskolan framförde musik från världens olika hörn, innan Sture Åtterås tog till orda.
– Rotary grundades som en nätverksorganisation, för att människor med olika yrkeskategori och bakgrund, ska träffas och utbyta erfarenheter och nätverka. Men vi har också ett budskap som är ”service above self”, det betyder att en mycket viktig uppgift för Rotary är att se sina medmänniskor, att hjälpa de som behöver.
Foto: Camilla Lagerman
Under högtidliga former överräcktes sedan varsin check till de tre organisationerna, som nu får ett mycket välkommet bidrag till sina fortsatta verksamheter.
– De här pengarna kommer att gå till att möjliggöra för fler människor att kunna gå i Kulturskolan. Vi vet att alla elever inte har möjlighet att delta på grund av ekonomiska skäl, så det här kommer hjälpa till att betala terminsavgifter men också till de elever som behöver hyra instrument, sade rektor Erik Lundqvist.
Foto: Camilla Lagerman
Även Kristinakyrkans representant, Gun Andersson, tog tillfället i akt att tacka för tillskottet, och att berätta om projektet med att dela ut matkassar till behövande i kommunen.
– Vi startade vårt projekt med matkassarna den 10 januari, det har fungerat bra och framförallt varit väldigt meningsfullt. Fram till den 12 december hade vi delat ut totalt 549 matkassar, plus ett stort antal kassar med bara bröd. Just nu har vi drygt ett 20-tal hushåll som är registrerade för att ta emot matkassar från oss, det är bland annat asylsökande, ensamstående mammor med barn, kvinnor med skyddat boende och missbrukare, berättade hon.
Rotary har dessutom samlat in 40 000 kronor genom försäljning av marschaller, pengar som kommer att gå till Ukrainahjälpen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 kvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.