Stefan Friedrichsen i den nya utställningslokalen för fyrhjulingar, ovanför den ordinarie butiken. Foto: Fredrik Norman
Satsning på 4-hjuliga arbetsmaskiner tog butik till nya höjder
Sedan någon vecka tillbaka har Stefans Skog & Fritid i Lindesberg blivit en butik och verkstad i två plan. En övervåning har skapats med anledning av att butiksägaren, Stefan Friedrichsen, valt att utveckla verksamheten med inriktning på bland annat skogs- och lantbruk.
– Det återstår endast att finslipa på smådetaljerna, men annars så är allt klart här uppe nu, säger Stefan och visar upp den nya utställningslokalen där fyrhjulingar från Suzuki visas upp.
Stefans Skog & Fritid har sålt fyrhjulingar sedan 2006 – men det är nu man ger sig in i branschen på riktigt stort allvar. Anledningen är att man har godkänts att bli återförsäljare av märket Suzuki och därmed kan sälja ordentliga arbetsmaskiner också. Med detta vill man understryka ordet ”skog” som återfinns i företagets namn.
– Vår verksamhet riktar sig ju mycket till just skogsarbete, då är det också viktigt att kunna erbjuda arbetsmaskiner som klara den typen av arbeten. Märket vi har sålt tidigare är inte alls dåligt, men de maskinerna kan inte riktigt mäta sig med Suzuki i dessa sammanhang. Så är det bara, påpekar Stefan.
En trappa upp/ner. Foto: Fredrik Norman
Butikens utveckling framåt – eller uppåt om man så vill – började i vintras sedan man blivit godkända som återförsäljare av Suzukis fyrhjulingar. Man öppnade taket i den befintliga butiken och gjorde en rejäl trappa upp till det övre planet, som hade stått tomt sedan en tid tillbaka.
– Det här är ju en gammal industrifastighet, så det gav oss möjligheten att göra en övervåning där vi kan ha alla fyrhjulingar, säger Stefan.
Med hjälp av fastighetens historik, har man gjort det möjligt att göra som förr – nyttja en travers för att få upp maskinerna till det övre planet. Att utställningen finns på övervåningen ger butiken flera fördelar.
– Dels är det för säkerhetens skull. Det är svårt att göra en ”smash and grab” mot andra våningen, ler Stefan och fortsätter:
– Sedan är det framförallt bra för kunden, som ges möjligheten att gå runt och titta i lugn och ro när vi håller avdelningarna separerade från varandra på det här sättet, säger han.
Butikens förvandling har gett Stefan med personal ytterligare 130 kvm att nyttja.
Satsningen är visserligen mycket bra för företaget och deras kunder – men han ser detta lika viktigt ur ett annat och mycket bredare perspektiv än så: den lokala handeln.
– Jag tycker det är viktigt att vi gör vad vi kan för att bevara det vi har – men också för att bli ännu bättre med en starkare handel. Jag är medveten om att det inte alltid är lätt att hålla jämna priser med större kedjor i t ex Örebro, men man kan komma en bra bit på väg och dessutom erbjuda en mycket bättre service än vad de kan. Där har man mycket att vinna, både som butiksägare och som kund, avslutar Stefan Friedrichsen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...