Sex offerter har kommit från företag som vill bygga de planerade solels-anläggningarna på Lindeskolan och i Hagaberg. Föreningen solel i Lindesberg och kommunala Libo har idag sammanträtt och beslutat börja utvärderingen. Invigningsdagen är planerad till 19 maj.
De nya stora solels-anläggningarna har planerats under det senaste året. Från början var det meningen att de två parterna skulle dela på ett utrymme på Lindeskolans tak. Men sedan bestämdes att föreningen håller till på skolan och Libo i Hagaberg. Det ger t ex föreningen möjlighet att utvidga med fler solpaneler.
– Det finns fortfarande möjlighet att köpa andelar i föreningen, säger Per Zetterlund som är ordförande i föreningen solel i Lindesberg.
En andel kostar 5 000 kr och föreningen har sålt över 100 andelar och har ca 540 000 kr i kassan. Libo satsar lika mycket på den anläggning som blir på taken på Lingonvägen. Elen kommer att gå direkt in i de fastigheter som huserar anläggningarna, men Linde Energi är också med och ekonomiskt stöttar projekten.
Vilka de sex företagen är offentliggörs inte nu, men Per Zetterlund säger att alla är intressanta. Om en vecka – tio dagar räknar man med ett s k tilldelningsbeslut och om igen överklagar, så kan nästa steg tas i början av februari. De två anläggningarna beräknas producera motsvarande tio villors årliga elförbrukning.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.