Den stora uteserveringen, som planeras i anslutning till Café Oscar, har inte fallit i god jord i stadens alla läger. Bakom den tänkta serveringen står Lindesbergs Stadshotell. Hotellchef Adam Dagdelen berättar för LindeNytt att många hör av sig till honom i syfte att stoppa satsningen.
– Jag tror att det här bottnar i ett missförstånd, säger Adam Dagdelen.
Nyligen rapporterades på LindeNytt att hotellet, som även driver kaféverksamheten i Café Oscar, har för avsikt att satsa på en stor sjöservering i sommar, en väderskyddad plats som möjliggör att serveringen kan hålla öppet även när semestervädret visar sig från sin sämsta sida – eller när höstkylan kommer krypande längs sjön. Dock har planerna inte varit uppskattade av stadens alla invånare och intressegrupper.
– Vi har stött på hårt motstånd, det är ganska många som har sökt upp mig och sagt att man inte tycker om de här planerna alls. Jag tror att det här bottnar i ett missförstånd, att man har tolkat våra planer fel. Vi skall ju inte bygga ut Café Oscar, vi skall bygga en fristående uteservering, en pergola som ställs i anslutning till Café Oscar och inget annat. Det handlar om ett tillfälligt tillstånd, förklarar Dagdelen.
När planerna offentliggjordes för drygt en månad sedan, gjordes det med en enkel illustration som mer visade själva tanken än det faktiska slutresultatet. Adam Dagdelen tror att det kan vara orsaken till att deras planer tolkats lite väl brett och fritt.
– Vi skall inte gjuta en platta eller bygga ihop serveringen med det befintliga fastigheten. Det här är bara en fristående och väderskyddad pergola. Det är väldigt tråkigt om den här satsningen skall falla på ett missförstånd, för jag ser satsningen viktigare för Lindesberg som besöksmål än vad den är för oss som verksamhet. Vi står inte och faller med den, men det vore kul om vi kunde utveckla Lindesberg, att få fler att komma hit och se hur vackert det är här, säger Adam Dagdelen.
Bildexempel: Enligt detta koncept önskar Café Oscar väderskydda sina gäster i sommar
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.