Den nybildade föreningen ”Lindesberg Skateboardförening” har väckt stort intresse bland ungdomarna i Lindesbergs kommun på mycket kort tid. Ett 50-tal står redan på tröskeln för att kliva in och bli medlemmar och nu bjuder man även in allmänheten till ett ”Öppet Hus-möte” för att berätta om visionerna för framtiden.
Skateboardföreningen fick nyligen klart med kommunen att nyttja den gamla lagerbyggnaden i Dalkarlshyttan / Tempelbacken för att bygga upp en skatepark som förlänger säsongen för alla med intresset. På en yta om totalt 300 kvadrat skall en park, med en rad olika hopp och ramper, byggas upp. Enligt planen skall parken vara färdig för invigning i februari. Ordförande Stefan Andersson berättar att man genom det här ger en stor grupp ungdomar chansen att hålla igång med sin hobby – och livsstil – även under regniga sommardagar. Och naturligtvis också så här års, när vi avnjuter en lång och härlig vintersäsong…
Enligt föreningens styrelse (bilden) har skateboardintresset slagit till med enorm kraft och det är därför viktigt att fånga upp ungdomarna nu, för att kunna erbjuda dem en plats och möjlighet att hålla på med sin hobby. Annars är det naturligtvis risk för ”skateande” på mindre lämpliga platser i brist på andra alternativ.
-Det har funnits ett behov under en längre tid och vi ser nu äntligen att det kan leda till något mycket stort, för intresset är faktiskt jättestort idag. Skateboarden har kommit tillbaka med större genomslagskraft idag jämfört med vågen på 80- och 90-talet. Det är mycket mer av en livsstil nu jämfört med förr, säger han.
”Brädan” lanserades på 50-talet och har sedan dess återkommit som gemål hos unga med jämna mellanrum, ungefär vart tionde år. Men naturligtvis har det alltid funnits ett gediget intresse hos individer som inte enbart följer ”modet”.
Lindesberg Skateboardförening har redan lagt grunden för deras skatepark med stöd av Leader Bergslagen, som har skjutit till 15 000 kr i kassan. Pengarna har använts till att köpa in golvfärg för att måla betonggolvet i lokalen. Nu har man tagit sikte på nästa steg i etableringsprocessen.
-Vi kommer att hålla ett möte i lokalen på onsdag klockan 18:00. Då är alla välkomna hit och vi ser naturligtvis även att vuxna/föräldrar passar på att se vad vår verksamhet går ut på, förklarar Stefan Andersson.
Syftet med detta möte, är att rekrytera medlemmar och eventuella sponsorer till föreningen.
-Jag känner på mig att det blir ett lyckat möte med anledning av att intresset har varit bra så här långt. Vi har redan ett 50-tal ungdomar på gång att bli medlemmar i föreningen, berättar Stefan.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.