Den nybildade föreningen ”Lindesberg Skateboardförening” har väckt stort intresse bland ungdomarna i Lindesbergs kommun på mycket kort tid. Ett 50-tal står redan på tröskeln för att kliva in och bli medlemmar och nu bjuder man även in allmänheten till ett ”Öppet Hus-möte” för att berätta om visionerna för framtiden.
Skateboardföreningen fick nyligen klart med kommunen att nyttja den gamla lagerbyggnaden i Dalkarlshyttan / Tempelbacken för att bygga upp en skatepark som förlänger säsongen för alla med intresset. På en yta om totalt 300 kvadrat skall en park, med en rad olika hopp och ramper, byggas upp. Enligt planen skall parken vara färdig för invigning i februari. Ordförande Stefan Andersson berättar att man genom det här ger en stor grupp ungdomar chansen att hålla igång med sin hobby – och livsstil – även under regniga sommardagar. Och naturligtvis också så här års, när vi avnjuter en lång och härlig vintersäsong…
Enligt föreningens styrelse (bilden) har skateboardintresset slagit till med enorm kraft och det är därför viktigt att fånga upp ungdomarna nu, för att kunna erbjuda dem en plats och möjlighet att hålla på med sin hobby. Annars är det naturligtvis risk för ”skateande” på mindre lämpliga platser i brist på andra alternativ.
-Det har funnits ett behov under en längre tid och vi ser nu äntligen att det kan leda till något mycket stort, för intresset är faktiskt jättestort idag. Skateboarden har kommit tillbaka med större genomslagskraft idag jämfört med vågen på 80- och 90-talet. Det är mycket mer av en livsstil nu jämfört med förr, säger han.
”Brädan” lanserades på 50-talet och har sedan dess återkommit som gemål hos unga med jämna mellanrum, ungefär vart tionde år. Men naturligtvis har det alltid funnits ett gediget intresse hos individer som inte enbart följer ”modet”.
Lindesberg Skateboardförening har redan lagt grunden för deras skatepark med stöd av Leader Bergslagen, som har skjutit till 15 000 kr i kassan. Pengarna har använts till att köpa in golvfärg för att måla betonggolvet i lokalen. Nu har man tagit sikte på nästa steg i etableringsprocessen.
-Vi kommer att hålla ett möte i lokalen på onsdag klockan 18:00. Då är alla välkomna hit och vi ser naturligtvis även att vuxna/föräldrar passar på att se vad vår verksamhet går ut på, förklarar Stefan Andersson.
Syftet med detta möte, är att rekrytera medlemmar och eventuella sponsorer till föreningen.
-Jag känner på mig att det blir ett lyckat möte med anledning av att intresset har varit bra så här långt. Vi har redan ett 50-tal ungdomar på gång att bli medlemmar i föreningen, berättar Stefan.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.