Den nybildade föreningen ”Lindesberg Skateboardförening” har väckt stort intresse bland ungdomarna i Lindesbergs kommun på mycket kort tid. Ett 50-tal står redan på tröskeln för att kliva in och bli medlemmar och nu bjuder man även in allmänheten till ett ”Öppet Hus-möte” för att berätta om visionerna för framtiden.
Skateboardföreningen fick nyligen klart med kommunen att nyttja den gamla lagerbyggnaden i Dalkarlshyttan / Tempelbacken för att bygga upp en skatepark som förlänger säsongen för alla med intresset. På en yta om totalt 300 kvadrat skall en park, med en rad olika hopp och ramper, byggas upp. Enligt planen skall parken vara färdig för invigning i februari. Ordförande Stefan Andersson berättar att man genom det här ger en stor grupp ungdomar chansen att hålla igång med sin hobby – och livsstil – även under regniga sommardagar. Och naturligtvis också så här års, när vi avnjuter en lång och härlig vintersäsong…
Enligt föreningens styrelse (bilden) har skateboardintresset slagit till med enorm kraft och det är därför viktigt att fånga upp ungdomarna nu, för att kunna erbjuda dem en plats och möjlighet att hålla på med sin hobby. Annars är det naturligtvis risk för ”skateande” på mindre lämpliga platser i brist på andra alternativ.
-Det har funnits ett behov under en längre tid och vi ser nu äntligen att det kan leda till något mycket stort, för intresset är faktiskt jättestort idag. Skateboarden har kommit tillbaka med större genomslagskraft idag jämfört med vågen på 80- och 90-talet. Det är mycket mer av en livsstil nu jämfört med förr, säger han.
”Brädan” lanserades på 50-talet och har sedan dess återkommit som gemål hos unga med jämna mellanrum, ungefär vart tionde år. Men naturligtvis har det alltid funnits ett gediget intresse hos individer som inte enbart följer ”modet”.
Lindesberg Skateboardförening har redan lagt grunden för deras skatepark med stöd av Leader Bergslagen, som har skjutit till 15 000 kr i kassan. Pengarna har använts till att köpa in golvfärg för att måla betonggolvet i lokalen. Nu har man tagit sikte på nästa steg i etableringsprocessen.
-Vi kommer att hålla ett möte i lokalen på onsdag klockan 18:00. Då är alla välkomna hit och vi ser naturligtvis även att vuxna/föräldrar passar på att se vad vår verksamhet går ut på, förklarar Stefan Andersson.
Syftet med detta möte, är att rekrytera medlemmar och eventuella sponsorer till föreningen.
-Jag känner på mig att det blir ett lyckat möte med anledning av att intresset har varit bra så här långt. Vi har redan ett 50-tal ungdomar på gång att bli medlemmar i föreningen, berättar Stefan.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.