Kristinaskolan kommer att göras om till flerfamiljshus med hyresrätter. Även skolans gymnastiksal kommer användas för ändamålet bostäder. Detta bekräftas av det kommunala fastighetsbolaget.
– Dessutom vill vi bygga till småhus på grusplanen intill, som går i samma stil som de närliggande i området, berättar Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO.
Det är sedan tidigare beslutat att Kristinaskolan avvecklas och eleverna fördelas till de två andra grundskolorna Björkhagaskolan och Brotorpsskolan, som bägge skall anpassas för det större elevantalet som väntar. När skolverksamheten upphör i den gamla skolan kommer man ställa om fastigheten för ett annat ändamål: bostäder.
På det kommunala fastighetsbolaget, Lindesbergsbostäder, finns redan en grundidé för hur detta kan komma att förvandlas till ett mindre bostadsområde.
– Vi kommer att bygga lägenheter i både Kristinaskolan och gymnastiksalen och därmed bevarar vi samtidigt de gamla fastigheterna när skolverksamheten upphör, säger VD Roger Sixtensson.
Han påpekar att man inte enbart vill bevara det som finns kvar av den gamla stadsdelen, utan också vill återskapa det gamla – genom nytt.
– Dessutom vill vi bygga till småhus på grusplanen intill, som går i samma stil som de närliggande i området och på Kungsgatan. Det blir i så fall enplansfastigheter, eventuellt som parhus, berättar Sixtensson.
Det finns ännu inga uppgifter på hur många lägenheter projektet handlar om.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.