Med knappt en vecka kvar till premiären av årets julfest signerad Martin Almgren och Jesper Hugosson pågår repetitionerna för fullt. Allt för att kunna bjuda på två riktigt härliga showkvällar, fulla med julstämning. Med anledning av de nytillkomna restriktionerna gällande covidpass vill man dock förtydliga vad som gäller inför festkvällarna.
– Vi ser verkligen fram emot att få genomföra julfesten, även om det är under konstiga former, säger Martin.
OBS! Ny och uppdaterad information gällande vaccinationspass finns att läsa HÄR.
Den 1 december införde regeringen krav på vaccinationsbevis för allmänna sammankomster och offentliga tillställningar som hålls inomhus med fler än 100 deltagare. Det innebär att man behöver ha ett covidbevis för att kunna komma in på julfesten i Lindeskolans aula, där det enklaste sättet är att hämta sitt bevis direkt med sin e-legitimation.
– Nu kom ju de här nya reglerna och vi följer med spänning om det kommer några fler restriktioner, men förhoppningsvis gör det inte det, säger Martin.
På grund av de mycket långa handläggningstiderna för alla som skickat in blanketter via posten är det fortfarande många väntar på att få hem sitt vaccinationsbevis, men Martin och Jesper har lyckats hitta en lösning så att man kan komma och njuta av julshowen.
– Om man visar upp lappen som man fick vid vaccineringen och sin legitimation så kan vi lösa det ändå, men vi vill ändå uppmana alla som har e-legitimation att hämta sina bevis digitalt, säger Martin.
Fredagen den 17 december samt lördagen den 18 december går årets julfest av stapeln i Lindeskolans aula, och det finns fortfarande ett fåtal biljetter kvar.
– Vi ser verkligen fram emot att få genomföra julfesten, även om det är under konstiga former, avslutar Martin.
Vid frågor kontakta info@julfesten.nu
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.