Sedan i mars har det arbetats för fullt med att förvandla Nordic Lunch tidigare lokaler på Fotbollsgatan till en ny och fräsch bygghandel med mycket yta, och det hårda arbetet har gett resultat. Om bara några veckor är det dags för Bolist att slå upp portarna till Lindesbergs nya bygghandel.
– Det är lite tomt på hyllorna ännu, men snart kommer de fyllas på, säger Roger Göransson glatt medan han visar LindeNytt runt i lokalerna.
Det omfattande arbetet med att förvandla den tidigare smörgåsfabriken till byggvaruhus startade på allvar under mars i år, och visst har det hänt en del sedan dess.
– Vi fick börja med att riva alla kylväggar som satt här inne, jag tror det blev totalt 20 lastbilsflak med bara väggar som vi slängde innan vi kunde sätta igång, berättar Roger och fortsätter:
– Nu är vi nästan klara, det ska upp lite skyltar och sedan väntar vi på att fylla upp butiken och lagret.
Byggvaruhuset kommer att bestå av en butiksdel på ca 630 kvm, en varmhall på ungefär 800 kvm med drive-in där man kan hämta sitt virke, följt av ytterligare en lika stor hall, dock inte uppvärmd, där gips och plåt kommer finnas bland annat. Dessutom håller man på att färdigställa en sågbod och ett stort utomhusförråd.
– Vi kommer att bli en fullskalig Bolistbutik, så vi kommer ha allt ifrån färg till verktyg och till och med en och annan stekpanna, skrattar Roger.
Både Roger och hans kollega Janne Eriksson har lång erfarenhet inom byggbranschen, Roger har tidigare arbetat i många år som platschef på NCC medan Janne har drivit flera företag inom byggsektorn. Just erfarenheten är något som de vill ta med sig in i det nya företaget och strävar också efter att de anställda ska vara kunniga inom området.
– Servicen är en jätteviktig del för oss, vi känner att privatpersoner har blivit lite åsidosatta, så vi kommer främst att rikta oss dit. Tyvärr är det många som väljer att åka till Örebro för att handla byggmaterial idag, och vi hoppas kunna vända den trenden. Jag tror det kommer bli riktigt bra! avslutar Roger glatt.
Bolist öppnar den 8 november, och kommer ha öppet sju dagar i veckan.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.