I sommar blir maskinhallen i Frövifors Pappersbruksmuseum skådeplats för årets lokala teaterhändelse, när uppsättningen Pappersvalsen har premiär. Omgivningen är vald med omsorg, då hela föreställningen utspelar sig under en arbetsdag på pappersbruket.
Pappersvalsen är en påhittad historia, som lika gärna kunde varit sann enligt regissören Stefan Jansson.
– Grunden är sanningar som man inte har sagt, men som förr eller senare alltid kommer fram, berättar han och fortsätter:
– Det handlar bland annat om en händelse som inträffade ca 50 år tidigare, och sedan kommer historien ikapp dem.
Under föreställningens gång får publiken följa med på en arbetsdag på fabriken under sommaren 1955, där man får stifta bekantskap med maskinarbetarna på bruket, personalen på kontoret och kvinnorna som arbetade på sorteringen. Någonstans döljer sig en hemlighet, som kanske inte är så väl undangömd som man trott.
Bakom uppsättningen står den nybildade teaterföreningen Bergslagens Spektakelteater, men trots att de på pappret är nystartade är det inga nybörjare det handlar om.
– Det här är en rutinerad grupp, det är bara själva föreningen som är ny. Just den här konstellationen har tidigare varit med och satt upp Smidda planer och Siggebohyttans spektakler. Många av dem är numera vuxna elever från det estetiska programmet på Lindeskolan, men också några gamla ”rävar” som medverkat i andra uppsättningar. Det finns en enorm kompetens här, och vi har lyckats få en bred spännvidd på våra medlemmar som är alltifrån 7-84 år, förklarar Stefan.
Ensemblen är stor, hela 38 roller har man tillsatt, däribland några sommarjobbare som fått detta som sitt feriearbete under sommarlovet.
– Det är nog ett av de ovanligare sommarjobben, men väldigt roligt! avslutar Jansson glatt.
Pappersvalsen spelas totalt 6 gånger med premiär 29 juni, i Pappersbruksmuseets maskinhall.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.