Foto: Jennie Einarsson

Stekhet debatt på Norrtullstorget

Under en timmeslång stekhet debatt i tryckande värme lyftes flera av de mest aktuella frågorna inom sjukvården i Regionen på lördagsförmiddagen. Bland annat debatterades möjlighet att kunna ha en fast läkarkontakt, akutmottagningen i Lindesberg och hur man ställer sig till privata vårdgivare.

Representanter från samtliga 8 partier i regionfullmäktige deltog när M, L och Mp bjöd in till debatt för att ge länsborna en inblick i vad politikerna i Regionen vill med vården i norra länsdelen. På plats fanns bland annat ordföranden Andreas Svahn (S), vice ordförande Behcet Barsom (KD) och 2:e vice ordförande Sebastian Cehlin (M).

Andreas Svahn (S) Foto: Jennie Einarsson

Det bjöds på flera intressanta och stundtals heta diskussioner. När stängningen av akutmottagningen nattetid i Lindesberg debatterades begärde regionstyrelsens ordförande Andreas Svahn (S) ordet.

– Jag kan konstatera att flera av de ledamöter som står här i panelen sitter eller satt i Hälso- och sjukvårdsnämnden när man tog beslutet att minska utbudet nattetid på Lindesbergs lasarett. Jag är inte en av dem, men jag visste vad det innebar. Jag utgår från att dessa politiker faktiskt läser handlingar. Om man inte förstår vad som står så ställer man frågor, ingen kan undandra sig det ansvaret.

Sebastian Cehlin (M) Foto: Jennie Einarsson

Även 2:e vice ordförande i regionstyrelsen, Sebastian Cehlin (M), gav sin syn på saken.

– Problemet med stängningen nattetid av akuten i Lindesberg var att vi politiker inte var involverade. Det var tjänstemännen som tog fram ett stort dokument om hur man skulle spara på sjukvården i regionen. Det här var en del av den. Det tror jag är ett problem, att vi politiker inte har kontroll över vilka beslut som fattas. Vi måste ha en tydlig plan om hur sjukvården ska utvecklas. Vi moderater vill ha en framtidsplan för hur vi ska utveckla alla tre sjukhusen.

Monika Aune (MP) ville även lyfta frågan om otrygghet som hon menade att stängningen av akutmottagningen i Lindesberg nattetid medfört för medborgarna.

– Vill se en medborgardialog, det är ett stort misstag majoriteten har gjort. Man kör igenom stora förändringar och människor blir otrygga och undrar vad som händer. Vi har lagt fram förslag på hur man ska kunna göra medborgardialoger för 1,5 år sedan i en motion som vi ännu inte har fått svar på så lite bryr sig majoriteten om att prata med de brukare vi har ute i länet.

Monika Aune (MP) Foto: Jennie Einarsson

En fråga som lyftes av Behcet Barsom (KD) var kompetensförsörjningen inom vården.

– Det är precis som Behcet Barsom säger, att vi har problem med kompetensförsörjningen, men vi har ökat andelen utbildningsplatser och gjort så att fler är ute på våra vårdcentraler där finns det en stor chans att vi öka möjligheten för en fast läkarkontakt, menade Charlotta Englund (C).

Debatten hölls på Norrtullstorget i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

– Vi har aldrig haft så många ST-läkare på våra vårdcentraler som vi har nu. Det är en långsiktig satsning som nu börjar bära frukt. Vi föreslår att från nästa år ska den som vill, kunna välja sin läkare på vårdcentralen och prioriteringsordningen är tydlig. De med störst behov ska gå först, kroniskt sjuka och äldre har första tjing att välja sin läkare, kommenterade Andreas Svahn (S).

Detta var något som Patrik Nyström (SD) snabbt ville ge sin syn på.

– Jag vill bemöta Behcet och Andreas när ni pekar på att man ska ges möjlighet till en fast läkarkontakt. Vi saknar inte 50 läkare, vi saknar 127 läkare, hur tänker ni här? Hur ska ni kunna rekrytera 85% fler läkare fram till primärvården till 1 januari 2023. Hur ska det kunna genomföras praktiskt?

– Från och med tredje och fjärde kvartalet i år kunna som patienter via 1177 få en direktkontakt via telefon som vanligt med en läkare men också digitala läkarbesök med koppling till sin vårdcentral. Det är ett sätt att avlasta vårdcentralen så att den fasta personalen där kan arbeta med de som har störst behov, förklarade Andreas Svahn (S).

Patrik Nyström (SD) Foto: Jennie Einarsson

Willhelm Sundman (L) begärde ordet för att bemöta Andreas Svahn (S).

– Andreas säger att vi har aldrig haft så många läkare på vårdcentralerna men siffrorna är helt irrelevanta. Det handlar inte om hur många läkare vi har utan hur många läkare vi har i relation till hur många som bor i länet. Vi har aldrig heller haft så många innevånare i Örebro län som nu. Så frågan är hur många läkare per capita vi har på vårdcentralerna och där kan vi se att siffran har sjunkit, medans de andra regionerna i Sverige har ökat. Vi ligger ju efter, är inte det ett problem?

Sebastian Cehlin (M) gav sin syn på saken:

– Nu ska vi helt plötsligt ta ett fast beslut om fast läkare 3 veckor innan valet, det är ju bara valfläsk. Vi måste under en lång tid långsiktigt satsa på primärvården. Vi måste få mindre enheter som kan ta emot olika typer av patienter och förbättra telefontillgängligheten så man kan få en telefontid samma dag. Det kommer förbättra arbetsmiljön så vi kan behålla de distriktsläkare vi har men även locka tillbaks de läkare som gått över och blivit hyrläkare.

– Jag vill svara på Sebastians inlägg kring populistiskt utspel kring det beslut om fasta läkare vi kommer ta beslut om den här månaden. Kommer då inte oppositionen ställa sig bakom det? Vi måste vara seriösa, de som har alla svar på alla frågor och menar att med deras politik kommer allt bli perfekt. Sådan är inte verkligheten, var realistiska, kommenterade Behcet Barsom (KD).

Willhelm Sundman (L) Foto: Jennie Einarsson

Willhelm Sundman (L) begärde ordet och höjde ton gången markant:

– Vi ska vara realistiska, men bara så du vet att patentlag 2014 som handlar om att man i Sverige ska ha möjlighet att få en fast läkarkontakt är en lag som är 8 år gammal! Ska det ta 8 år att föra in det i regionens dokument också!? Är det att vara seriös!? Nu ska man göra om det hälsovalet bara dagar innan valet och det är inte säkert att ni sitter kvar. Allt man gör nu blir en administrativ börda för personal, för de som vill öppna en vårdcentral och för oss politiker. Vad är poängen? Var seriös själv, Behcet!

Privatisering av vården lyftes av Katja Ollila (V).

– Något alla undviker att prata om är privatiseringen. Det här är något som dränerar våra skattepengar ur Regionen eftersom det går igenom privata klinikerna och ut i aktieutdelningar och ut ur verksamheterna. Så länge som det finns ett vinstintresse inom offentlig sektor så kommer vi inte till botten med problemet. Alla undviker att prata om det, kanske är det en obehaglig fråga? Vi vill ha vården i egen regi!

Katja Ollila (V) Foto: Jennie Einarsson

Charlotta Englund (C) hade en helt annan syn på saken.

– Jag är glad att vi i Ljusnarsberg har möjlighet att få vård på andra sätt än inom offentlig sektor, annars skulle det kanske inte finnas. Vi har svårt att rekrytera så är jag jätteglad att det finns lokala privata alternativ, påpekade hon.

Avslutningsvis fick var och en av representanterna en minut till sitt förfogande, nedan följer ett kort utdrag från respektive.

Andreas Svahn (S)
– Vi har ansvaret för sjukvården för 300 000 invånare i Örebro län och vi vill ta fram en utvecklingsplan för alla 3 sjukhus. På måndag öppnar IVA igen!

Behcet Barsom (KD)
– Nu säger jag det en gång för alla. Jag kommer aldrig medverka till att nedmontera eller lägga ner lasarettet i Lindesberg eller någon annanstans.

Charlotta Englund (C)
– Jag önskar att ni som bor i norra länsdelarna ska känna att vi i Centerpartiet kommer fortsättningsvis kommer att arbeta för Lindesberg att vara ett akutsjukhus och fortsätta utvecklas och vara ett av våra tre sjukhus.

Katja Ollila (V)
– Vill ni att vi ska ha 3 fullvärdiga akutsjukhus öppna dygnet runt året runt i egen regi så är vänsterpartiet garanter för det. Vi är nog de enda i Regionen som ser till att våra skattepengar stannar kvar i Regionen.

Monika Aune (MP)
– Låt oss partier gemensamt lägga fram en avsiktsförklaring där vi definierar vad är ett akutsjukhus så kan vi få ett slut på det här hattandet.

Patrik Nyström (SD)
– Region Örebro län behöver ett nytt styre som tar ansvar för länets sjukvård och inte flyttar resurser till Örebro och utarmar exempelvis Lindesbergs service. Se bara på IVA och dess verksamhet under sommaren här i Lindesberg.

Sebastian Cehlin (M)
– Vi moderater lovar att Lindesbergs lasarett ska vara ett fullvärdigt akutsjukhus med en akut öppen dag och natt med en intensivvårdsavdelning som faktiskt är ryggraden i ett akutsjukhus.

Willhelm Sundman (L)
– Det viktiga är att veta när man vänder sig till vårdcentralen vilken vård som finns där. På vårdcentralerna säger folk att man idag inte erbjuda det som står i deras uppdrag. Vi behöver ge mer pengar till primärvården och stärka vårdcentralerna.

Publicerad 13 augusti 2022 klockan 16:53

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lillemor Bodman (M) ordförande barn- och utbildningsnämnden, Dan Johansson vd för Linde Maskiner samt ordförande för Teknikcollege Bergslagen, Erika Alfredsson verksamhetsledare för Teknikcollege i länet, Andreas Blom rektor på Lindeskolan, Staffan Hörnberg gymnasiechef, Marie Andersson Jansson från Guldsmedshyttans Mekaniska, Tom Persson (SD) vice ordförande i kommunstyrelsen, Magnus Storm (C) oppositionsråd och ledamot i barn- och utbildningsnämnden, Tomas Klockars (M) kommunstyrelsens ordförande. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Industritekniska programmet startas upp hösten 2026

Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.

3 oktober 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artistsläpp: Dessa gästar Lindesberg under Strålande Jul

Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.

3 oktober 2025 klockan 10:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”

Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra ...

bildspel Idun vårdcentral invigdes under festliga former

Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med...

Hayri Cicek, Jenny Stenberg och Serven Cicek kommer driva Lindehörnan. Foto: Camilla Lagerman

Snart premiär för Lindehörnan: ”Alltid varit hans dröm”

Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.

26 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Solig Lindemarken blev välbesökt

Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

26 september 2025 klockan 14:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Grannkommunerna klättrar – Lindesberg i botten
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och ...
24 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala ...
18 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Billerud varslar – 90 tjänster försvinner lokalt
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anl...
18 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Jul sänds från Lindesberg i år: ”Nu är vi kaxiga”

På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

17 september 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, ...

Anna-Pia Bromander visar upp ett fårskinn från gården. Foto: Jennie Einarsson

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”

Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.

3 september 2025 klockan 12:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket

I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för tredje året i rad

För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Linde energi analyserar konsekvenserna av Baettrs nedläggning i Guldsmedshyttan

Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin ...

Fjärrvärmekunder kommer inte att påverkas när spillvärmen från bruket upphör

Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin ...

bildspel Premiär för Elon i ny kostym: ”Lite mer av allt”

På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik - i större ...

Klockars om nedläggningen av Guldsmedshytte Bruk: ”Stor chock”

När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin ...

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Hårt slag mot Guldsmedshyttan – bruket läggs ner: ”Mycket svårt beslut”

Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.

28 augusti 2025 klockan 15:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Maja tar sikte på att klippa till igen – denna gång i Yrkes-EM
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en "Medallion for Excellence" vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson ...
27 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har få...
21 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas ...
15 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-13

2025-08-11

2025-08-05

2025-08-01

2025-07-31

2025-07-15

2025-07-14

2025-06-30

2025-06-30

2025-06-28

2025-06-27

2025-06-27

2025-06-26

2025-06-24

Integritetsöversikt

Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookie-information lagras i din webbläsare och används för funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats samt för att hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

2025-10-03 20:04