På torsdag, den tjugonionde januari, stundar den stora arbetsmarknadsmässan i Lindesberg Arena. Sjuttio utställare kommer att vara på plats, både olika sorters företag och exempelvis folkhögskolan och Masugnen. – Vitsen är att visa ungdomarna vad det finns för näringsliv och yrken att ägna sig åt i vår kommun och hur man bäst tar sig dit, säger samordnare Anne Resare.
I samband med näringslivsdagen den tjugonionde januari kommer den stora arbetsmarknadsmässan att äga rum. Mycket på arbetsmarknadsmässan är riktat till elever, och bland annat kommer högstadieelever från Frövi, Storå och Stadsskogsskolan till Arenan för att titta, vilket passar utmärkt då niorna är i valets tider med gymnasievalet. Och för de som redan valt, gymnasieeleverna, kan få sig en tankeställare hur vida de vill plugga vidare, eller vilket jobb de känner sig sugna på. Och utbudet, det kommer att vara både varierat och stort.
– Det kommer att vara sjuttio utställare, det är jättebra. Det kommer också att vara utbildningsföretag som Folkhögskolan och Masugnen. Vitsen är att visa ungdomarna vad det finns för näringsliv och yrken att ägna sig åt i vår kommun och hur man bäst tar sig dit, säger samordnare Anne Resare.
De olika gymnasieprogrammen kommer att paras ihop tillsammans med näringslivet på ett väl uttänkt sätt. Till exempel kommer Restaurangprogrammet stå nära LasseMajas Bar & Kök och dylika företag. Det kommer också att vara två föreläsningar, en för högstadieeleverna och en i Lindeskolans Aula som de flesta kommer få möjlighet att gå på.
– Kommunen satsar mycket på det här!, avslutar Anne Resare.
Arbetsmarknadsmässan kommer att pågå mellan klockan 13-16.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.