Sofia Sandberg, Daniel Spångberg och Eva Jakobsson utgör restaurang Bergsmannens glada team. Foto: Ida Lindkvist
Till Bergsmannen är alla välkomna
Bergsmannen heter restaurangen som ligger inne i Meritors lokaler. Där serveras både industriarbetarna och allmänheten god och fräsch mat, och tre olika rätter står till förfogande under veckodagarna, varav en alltid är vegetarisk.
Klockan är nio på förmiddagen och än är det lugnt inne i restaurang Bergsmannens matsal, klockan tolv kommer det bli desto mer fartfyllt då det magiska klockslaget brukar innebära full rusch. Här hittar vi Sofia Sandberg som är restaurangchef för Bergsmannen, och BillerudKorsnäs slutna restaurang i Frövi, och hon har varit här i omkring fem år.
Daniel Spångberg är restaurangens kock sedan två år tillbaka. Han har tidigare pendlat till Grythyttan då han jobbade på Loka Brunn, men är mycket nöjd med sin nya arbetsplats.
– Det är kanonbra, jag trivs jättebra. Vi är ett bra team som jobbar, och det går att göra så mycket trots att det bara är lunch. Planering är min största grej, att se till att det hela tiden finns grejer hemma, finns det inte det, då har man gjort fel, konstaterar Daniel.
Eva Jakobsson är veteranen i gänget, som jobbat här sedan 1997, och Daniel och Sofia beskriver Eva som ”vår klippa”.
– Man har varit med och sett alla förändringar genom åren, berättar Eva och menar att de största förändringarna varit när restaurangen genomgått ägarbyten.
Eva är kallskänka och en hejare på smörgåstårtor, vilka man kan beställa från Bergsmannen.
– De är Evas skötebarn, de är helt suveräna, det går så fort. Är man med och ska hjälpa till så är man ändå bara i vägen, man hinner inte ens vika osten innan hon är klar, berömmer Daniel med ett brett leende och avslöjar att leveranser har skett utanför kommungränsen flertalet gånger, såsom till Garphyttan och Borlänge.
Det går undan när Daniel hackar. – Jag har bara skurit mig en gång, men då skar jag mig ordentligt, säger han. Foto: Ida Lindkvist
Framförallt serverar Bergsmannen lunch. Tre olika rätter står på menyn varav en alltid är vegetarisk.
– Man har blivit mer medveten, så det är jätteroligt att kunna erbjuda ett vegetariskt alternativ, det är inte alla som kan det, säger Sofia
En bra dag kommer man upp i närmare 200 luncher, men snittar vanligtvis omkring 130-140 stycken. De flesta jobbar på Meritor, men alltfler utifrån börjar hitta hit.
– Det är nog ungefär 70-30, men det har ökat. Förut var det 90-10 knappt, säger Daniel.
Den fräscha salladen ligger redo. Foto: Ida Lindkvist
Trion anar att alla inte vet att det är öppet för allmänheten att komma hit och käka lunch, och att det dessutom ännu inte sitter några stora skyltar som informerar om restaurangens existens gör inte saken bättre.
– Det är ganska ofta som man kommer in och frågar om det okej att äta här, om de får det, berättar Daniel.
Förut var fredagarna den dagen i veckan som det var snålast med lunchgäster och därmed väldigt lugnt, men numer ser det annorlunda ut, något som Sofia poängterar beror på den goda maten.
– Förut på fredagarna slutade man och åkte direkt hem. Nu slutar man, äter och sedan åker de hem. Och de som ska jobba eftermiddag kommer hit innan de börjar arbeta och äter!
Bergsmannen har lunchöppet: Måndag-torsdag 11.00-13.30 Fredag 11.00-13.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.