Linda Berglund, Charlotte Lundell och Gunilla Pöchhacker slår sina kloka huvuden ihop, för hundarnas skull. Foto: Camilla Lagerman

Träning och välmående i fokus för hundälskande trio

Charlotte Lundell, Gunilla Pöchhacker och Linda Berglund är tre drivna och företagsamma kvinnor med ett gemensamt brinnande intresse för hundar och dess välmående. Tillsammans satsar de nu på att kunna erbjuda hundar deras sammanlagda kompetens, allt för att vovvarna ska må bra och kunna leva ett långt, hälsosamt liv.
– Kan vi göra Bergslagen till ett hundmekka? säger Gunilla och skrattar.

Charlotte Lundell, Gunilla Pöchhacker och Linda Berglund driver alla tre egna företag, Charlotte äger Kotten & Co i Lindesberg, Gunilla driver Gunilla & Co Consulting i Kopparberg och Linda har Lindas hund & hästmassage i Hällefors. Tillsammans innehar de en enorm kunskap inom hund, både träning, behandling och förebyggande träning, något som de nu gemensamt vill dela med sig av.

– Det är underbart att kunna hjälpa varandra, vi tillsammans är ett koncept som bli bra för både hundar och hundägare, säger Gunilla.

– Vi har alla olika kunskaper, men tillsammans lyfter vi alla hundägare, inflikar Charlotte.

Charlotte och Gunilla lärde känna varandra på gymnasiet och de träffas ofta för att prata om allt som rör hundar, som är ett stort gemensamt intresse. När de båda träffade Linda kände de att det fanns potential för ett brett och bra samarbete, något man nu gör verklighet av.

– Jag hörde av mig till Gunilla eftersom hon drev nyföretagarcentrum, och frågade hur jag skulle göra för att slå igenom i Kopparberg, och på den vägen är det, säger Linda och skrattar.

Charlottes hund Pandora, får testa Lindas laser. Foto: Camilla Lagerman

Linda, som i grunden är sjuksköterska, utbildade sig till hästmassör 2005 och byggde sedan vidare på den utbildningen till att även bli hundmassör och medicinsk laserterapeut, och inom kort blir hon även fystränare för hund.

– Hos mig får man en check på hur det står till i hundens kropp. Jag jobbar gärna tillsammans med veterinärer och tar gärna remisser för att kunna ha en dialog kring individen, oavsett om det är en hund, katt eller häst. Men jag masserar inte halta djur, en veterinär behöver alltid ställa en diagnos först, och sedan jobbar jag på att stärka upp det som varit skadat, säger Linda.

– Jag trodde att jag skulle förlora min 11,5 åriga tik i somras, benen vek sig och hon kom inte upp för trappen själv. Då träffade vi Linda som masserar henne minst en gång i månaden, och nu hoppar hon upp i soffan själv och springer runt och leker. Hon är en helt annan hund, hon har fått en helt annan livskvalitet, säger Gunilla.

– Vi hamnar i vår egen bubbla, säger Linda medan hon behandlar Pandora. Foto: Camilla Lagerman

Förutom sitt företag, Gunilla & Co Consulting, har Gunilla Pöchhacker även sin egen inomhushall där hon tränar både sina och andras hundar,

– Jag har sex egna hundar och är både uppfödare och jägare, samtidigt som jag tävlar i allt som går i princip. Men jag har problem med händerna när vädret slår om, den här tiden på året är fruktansvärd, men då hittade jag en lokal för att kunna träna inomhus och sedan ville jag ge den möjligheten till alla, säger hon.

Hos Gunilla kan hundarna även få testa den nya vattentrasken, där hunden går på ett löpband i ett kar med vatten. Vattnet är tempererat och vattennivån och tempot på bandet styr hunden själv.

– Jag älskar det sättet att träna hund, för det ger så mycket. Så när det blev lågkonjunktur och lite jobb valde jag att investera i en egen vattentrask, skrattar Gunilla.

Charlottes butik Kotten & Co är välbekant för de flesta djurägare i Lindesberg, där man kan handla det mesta till sin fyrbenta vän eller gå en rad olika kurser. De tre kvinnorna insåg snabbt att deras olika kompetenser och kunskaper var en bra grund för ett samarbete, där man kan referera kunder till varandra och hålla gemensamma temadagar tillsammans.

– Vi har ju både förebyggande friskvård och träning, men vi kan göra så mycket mer, vi vill ju att folk ska göra saker tillsammans. Kan vi göra Bergslagen till ett hundmekka? säger Gunilla och skrattar.

– Vi hjälps åt med kurser och ser till att inte köra samma kurser samtidigt. Sedan hade vi en gemensam spårdag ihop i Kopparberg, där jag hade min patrullbakgrund och Gunilla sin med bruks. Det var så roligt så det kommer vi göra om, säger Charlotte.

– Det här är mitt kall, jag brinner för det, avslutar Linda.

 

Linda kommer till Kotten & Co och masserar hundar den 26 januari nästa gång.

Publicerad 2 december 2022 klockan 16:23

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Martina Björck, Tom Persson (SD), Tomas Klockars (M), Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”

Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.

2 oktober 2025 klockan 13:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Idun vårdcentral invigdes under festliga former

Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med...

Snart premiär för Lindehörnan: ”Alltid varit hans dröm”

Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på ...

bildspel Solig Lindemarken blev välbesökt

Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett ...

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Grannkommunerna klättrar – Lindesberg i botten

Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.

24 september 2025 klockan 12:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sarbaz Qader och Nicole Hjertstedt med deras rullande frukostcafé i bakgrunden. Foto: Jennie Einarsson

Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg

Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.

18 september 2025 klockan 13:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Billerud varslar – 90 tjänster försvinner lokalt
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anl...
18 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strålande Jul sänds från Lindesberg i år: ”Nu är vi kaxiga”
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strå...
17 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, ...
16 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

En lååång kö bildades utanför Rusta i samband med att varuhuset öppnades på onsdagen. Foto: Camilla Lagerman

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.

10 september 2025 klockan 10:15 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, ...

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket

I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed ...

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för tredje året i rad

För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.

1 september 2025 klockan 16:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linde energi analyserar konsekvenserna av Baettrs nedläggning i Guldsmedshyttan

Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin ...

Fjärrvärmekunder kommer inte att påverkas när spillvärmen från bruket upphör

Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin ...

bildspel Premiär för Elon i ny kostym: ”Lite mer av allt”

På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik - i större ...

Klockars om nedläggningen av Guldsmedshytte Bruk: ”Stor chock”

När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin ...

Hårt slag mot Guldsmedshyttan – bruket läggs ner: ”Mycket svårt beslut”

Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. ...

Maja tar sikte på att klippa till igen – denna gång i Yrkes-EM

Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en "Medallion for ...

Monica Karlsson visar upp brickor med motiv skapade av barnbarnet Hugo. Detta och mycket mer säljer hon i sin lilla gårdsbutik Kvarna no113. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet

Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.

21 augusti 2025 klockan 12:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas ...
15 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gå...
13 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nostalgiska minnen när personalen besökte sin gamla arbetsplats – som blivit pizzeria
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte ...
11 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-05

2025-08-01

2025-07-31

2025-07-15

2025-07-14

2025-06-30

2025-06-30

2025-06-28

2025-06-27

2025-06-27

2025-06-26

2025-06-24

2025-06-03

2025-05-30

Integritetsöversikt

Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookie-information lagras i din webbläsare och används för funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats samt för att hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

2025-10-03 04:31