Tre Sjöars Kök & Mejeris Maria Evaldsson och Johan Linderkers. Foto: Ida Lindkvist

Tre Sjöars Kök & Mejeri bjuder upp till dans

På Uskavigården driver syskonparet Maria Evaldsson och Johan Linderkers Tre Sjöars Kök & Mejeri AB. Grundidéerna är matlagningen som sker från grunden, samt vidareförädling hemifrån Johans gård. Den åttonde augusti bjuder Maria och Johan dessutom in till logdans på Siggebohyttans Bergsmansgård.

Vid midsommar slog Tre Sjöars Kök & Mejeri upp sina portar på Uskavigården, och lunchgäster hälsades välkomna. Det bedrivs som en sommarrestaurang men tanken är att man under resterande del av året ska kunna anordna julbord och därtill jobbar man också mycket med catering.

– Det här har funnits med i tankarna av och till, det blir som en förlängning av min gård, jag är mjölkbonde, säger Johan Linderkers.

Lillasyster Maria Evaldsson har alltid arbetat med just mat, både i storkök och i daglig varuhandel.
– Tanken har funnits en längre tid, håller hon med sin bror.

Från början tänkte de bygga ett cateringkök och mejeri, men när Uskavigården passande nog dök upp såg Johan och Maria möjligheten att komma över ett redan färdigt kök. Och på den vägen är det.

Idag står kassler och potatisgratäng på menyn, och det doftar ut i matsalen. Man serverar lunch alla veckans dagar och framförallt har söndagslunchen blivit väldigt populär.
– Söndagslunchen är väldigt rolig, det brukar bli fullt i matsalen och en del får köa för att få bord, ler Maria och Johan tillägger:

– Söndagslunchen kommer vi att fortsätta med så länge som vi känner för det, tills vi betraktar sommaren som slut.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

– När gäster har varit här en första gång och tycker att det är bra, och sedan kommer tillbaka till lunchen igen, då är det extra roligt, säger Maria.

Några planer på att flytta verksamheten till någon större stad finns inte på kartan, det är här som man vill hållas. Johan säger:
– Vi tycker att det är kul att hålla på här ute på bygden, vi vill verka lokalt här i vårt vackra, fina landskap. Och de som bor häromkring har verkligen ställt upp, det är jätteroligt när de kommer och gästar oss. Här i bygden är de väldigt positiva och har gett oss enorm feedback när de varit här.

– Ibland har det kommit några med båt över, vi är ju som en lunchrestaurang i stan, eller så kommer man in och köper glass och pratar lite. Vi är ju uppväxta här, så det är klart att hjärtat klappar lite hårdare, konstaterar Maria.

Förutom den goda, hemlagade maten, cateringen och den lilla inbyggda gårdsbutiken, producerar man även populära ostar: mozzarella, salladsost och färskost.
– Just ostbiten drar extra mycket folk, säger Maria.

Den åttonde augusti ska dessutom Tre Sjöars Kök & Mejeri se till att det blir dansa av på logen på Siggebohyttans Bergsmansgård.
– Vi vill hålla liv i bygden och Siggebohyttans loge är en sådan fin fest- och danslokal. Det har inte varit något där på länge så vi fick nog och nu sätter vi fart!, säger Johan bestämt.

 

Vill man vara med och dansa sker anmälan, senast den sjunde augusti, till
Johan 070-249 02 00 eller
Maria 070-575 96 84

Publicerad 1 augusti 2015 klockan 09:06

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Anna och Johan Falkensjö utanför sin lilla butik. Foto: Privat

bildspel Från cancersjukdom till uppfyllda drömmar med egen butik

I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan Falkensjö, där de i slutet av förra året öppnade sin egen inredningsbutik. En dröm de gjorde verklighet av efter att Johan drabbats av cancer, genomgått tuffa behandlingar och kommit ut frisk på andra sidan.
– Vi ville inte vänta med drömmen tills vi blir pensionärer, så då bestämde vi oss för att göra slag i saken, säger Anna.

10 februari 2025 klockan 10:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

Nu står Storå på tur

INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral öppnade i privat regi under ledning av distriktsläkaren Mia Konradsson och hennes team.

3 februari 2025 klockan 14:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral

På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlä...

LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter

Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att ...

Rosa Åkerman. Rosmarie Haapala och Ann-Christin Gryth, hotellchef på Lindesbergs Stadshotell. Foto: Camilla Lagerman

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare

Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.

14 januari 2025 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Utanför Storå vårdcentral lämnades på fredagen den 19 april protestlistor, med 2 300 namnunderskrifter mot nedmonteringen av Storå vårdcentral, över till Jenny Steen, vice ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. På plats var även Behcet Barsom (KD), ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Jennie Einarsson

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2024 klockan 13:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang
Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris "Energiklappen". Totalt 30 000 kronor fördelas nu till fem personer som juryn har ...
23 december 2024 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Granngården firar med kalas – ett år efter återöppnandet
Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av sanering på grund av den brand som bröt ut i en angränsande...
16 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel De lämnade storstadspulsen för ett liv på landet
Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med ...
12 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs julklapp till Barncancerfonden – viger en hel dag åt att samla in pengar

Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.

10 december 2024 klockan 18:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pär-Ove Lindqvist, ordförande för FALAB/LIBO, Tomas Klockars (M) och Bengt Storbacka (S). Foto: Camilla Lagerman

Extern utredning av FALAB/LIBO färdig: ”Inga oegentligheter hittades”

Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. Under måndagseftermiddagen kallade man till en pressträff för att presentera resultatet.
– Nu har rapporten kommit, och till min stora glädje har den inte hittat några oegentligheter alls, säger Tomas Klockars (M).

9 december 2024 klockan 17:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Kattens Dag firades under första advent

För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens...

Tomtemor och tomtefar besökte marknaden, vilket blev mycket populärt bland barnen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Första advent firades med välbesökt julmarknad

Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.

1 december 2024 klockan 18:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Första advent firas med skyltsöndag och julmarknad

På söndag den 1 december är det dags att låta julstämningen flöda, när Linde City anordnar skyltsö...

bildspel Hos Sara i Lövåsen skiner alltid solen: ”Välkommen till Bahamas”

Det är en märkbar kontrast att kliva in hemma hos Sara Lönnström i Lövåsen...

bildspel Lindeskolans unga företagare i fokus under inspirationsdag

Under onsdagen hölls en inspirationsdag för Lindeskolans elever som har, eller ska, starta upp sina...

Vårmönstringens vårfest byter plats och gästas av Drängarna

Efter två succéår återvänder Vårmönstringens egen utomhusfestival för ett tredje år. ...

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från ...

I helgen går startskottet – dags för årets första julmarknader

I helgen går startskottet för årets julmarknader, när Frövifors pappersbruksmuseum ...

Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg. Foto: Camilla Lagerman

Positiva vindar för Lindeskolan: ”Vi kan vara stolta”

Efter ett år med besparingskrav och ett överhängande hot om nedläggning av program blickar man nu framåt med stor positivitet. Lindeskolan har genom olika insatser, med gemensamma krafter, lyckats spara in omkring 11 miljoner på årsbasis.
– Vi har en bit kvar när det gäller pågående effektiviseringar för att få en ekonomi i balans, men det finns ett stort engagemang och stolthet på skolan, säger gymnasiechef Staffan Hörnberg.

20 november 2024 klockan 12:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linde energi lanserar energiapp
Sedan gaskrisen 2022 har intresset för att ha koll på sin energiförbrukning och energipriserna ökat. Linde energi lanserar därför en ny ...
19 november 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vedevågsborna höll protestmöte mot skolutredningen
Om det var positiva tongångar på stormötet i Storå under onsdagen, var det desto dystrare i Vedevåg under torsdagskvällen, där man samlats för...
15 november 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Överraskningen: Politisk majoritet för ett bevarande av Storåskolans högstadium
Efter onsdagens medborgardialog i Storå ser det hoppfullt ut för Storåskolans högstadium, åtminstone om man får tro politikerna som närvarade. ...
14 november 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-11-13

2024-11-12

2024-11-04

2024-10-24

2024-10-10

2024-10-07

2024-10-04

2024-10-01

2024-09-27

2024-09-25

2024-09-17

2024-09-10

2024-09-06

2024-09-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-02-11 23:21