Uttag gjorda i bankomaterna den 11 september har registrerats dubbelt rapporterar Aftonbladets nätupplag idag. Enligt tidningen har man ännu inte kontroll på omfattningen av den dubbla registreringen. Enligt vad LindeNytt erfar har även kunder i Lindesberg drabbats.
Bankomaterna i Sverige drivs numer av ett enskilt bolag, Bankomat AB. I Lindesberg ligger uttagsautomaterna i anslutning till Bergslagens Sparbank. Enligt sparbankens hemsida gäller dubbelregistreringen uttag gjorda i bankomaten den 12 september. Enligt sparbankskunder som LindeNytt varit i kontakt med har också uttag gjorda den 11 september registrerats dubbelt.
– Felet uppstod den 11 september, det har vi fått besked om nu. Datumet är nu också ändrat på vår hemsida, säger Ylva Edbohm på Bergslagens Sparbank
Arbetet pågår nu med att identifiera felkällan och omfattningen av felet. När problemet är löst kommer de dubbelregistrerade uttagen återföras till kontot utan åtgärd från kunden. Eventuella övertrasseringsavgifter kommer heller inte tas ut, meddelar banken.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.