10.30 skedde idag den officiella öppningen för Enellys. Många är det som väntat och längtat efter restaurangen och först in genom portarna, först fram till kassan och först att sätta tänderna i en nygjord burgare var Robin Aziz, 16 år.
Idag stundade Enellys premiäröppning, och redan 10.15, en kvart innan dörrarna skulle låsas upp, väntade flertalet hungriga kunder utanför. Klockan halv, på pricken, låste Christer Sahlsten upp och kön var ett faktum. Först ut var Robin Aziz, en av dem som stått utanför och väntat, och expedierad av Hanna Berglin fick han sin bricka med en Mexican Burger- meny.
– Det är första gången jag äter på Enellys, berättar Robin.
Strax därefter får William Zetterberg hjälp i kassan bredvid av Rasmus Bolander.
– Jag beställde en milkshake, ler William som ätit på Enellys en gång tidigare, då i Örebro.
Kön växer och blir allt längre då kunderna strömmar till, och då har klockan ännu inte ens hunnit slå 11. Robin och William, som äter tillsammans med kompisarna Ara Ali, Dennis Lindh och Adam Lihagen, har hunnit sätta tänderna i burgare, milkshake och pommes.
– Det var gott, jag har aldrig smakat den här förut, bättre än förväntat!, berömmer Robin.
– Det var jättegott, säger Ara som beställt en gourmetburgare.
Och William kommenterar sin milkshake:
– Mycket bra!
På frågan om det här kan tänkas bli ett ställe dit grabbarna går fler gånger, äter och umgås, så är det inte helt omöjligt. Robin säger:
– Det är lite beroende på öppettiderna, men ja, förmodligen!
På Enellys Facebooksida berättar man att Jan Bergman var den första att för några minuter sedan äta den välkända monsterburgaren, som väger 3200 gram. Det tog honom 19 minuter och 12 sekunder.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.