(Uppdaterat 16:58) Danska vindkraftsbolaget Vestas Wind Systems säljer sin maskinbearbetnings- och gjuteriverksamhet till tyska industrigruppen VTC Partners för 1 euro (8:74 kr), enligt ett pressmeddelande från bolaget. .
Affären berör två bearbetningsenheter samt fyra gjuterier varav den ena ligger i Guldsmedshyttan. Vid de sex anläggningarna i Norge, Sverige, Tyskland, Kina och Danmark arbetar ungefär 1000 personer, av dessa jobbar idag 98 personer i Guldsmedshyttan.
– Samtliga anställda vid de sex anläggningarna, inklusive gjuteriet i Guldsmedshyttan överförs till det tyska bolaget VTC, säger Mikael Zarin från Vestas i Danmark.
Försäljningspriset för hela affären uppgår till 1 euro plus en eventuell tilläggsbetalning om upp till 25 miljoner euro om anläggningarna genererar vinst åt de nya ägarna.
Överenskommelsen mellan de bägge bolagen innehåller också en trygghet för de anläggningar som ingår i försäljningen.
– Förutom försäljningen innehåller överenskommelsen mellan de bägge bolagen också en garanti att Vestas ska fortsätta att köpa de produkter som tillverkas i Guldsmedshyttan, säger Mikael Zarin.
Enligt internettidningen Bloomberg.com har det danska vindkraftsbolaget gått med stora förluster de senaste två åren. Genom försäljningen kommer Vestas att sänka de fasta kostnaderna kraftigt och därmed hoppas danskarna att kunna hejda ett fortsatt fall. Försäljningen är enligt internettidningen den sista delen i ett tvåårigt program för att få det danska bolaget på fötter igen.
– Vestas kostnader kommer att minska med ungefär 30 miljoner euro på två år, fortsätter Zarin.
VTC Partners är en tysk industrigrupp med bas i München. Industrigruppen bildades 1992 och består idag av fem bolag inom verkstads- och elektronikindustrin. Enligt bolagets hemsida sysselsätter industrigruppen innan affären med Vestas ungefär 3000 medarbetare, de flesta i Tyskland.
Försäljningen av Vestas gjuterianläggningar kan få flera positiva effekter för gjuteriet i Guldsmedshyttan. En är att det nu öppnas nya möjligheter att börja producera och sälja gjuteriprodukter också till andra kunder än bara Vestas.
– Jag kan inte svara att det blir så, det måste de tyska ägarna som övertar verksamheten göra, men det vore logiskt att det blev så, avslutar Mikael Zarin.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.