Sverige står inför en spännande ishockeyvår när Betano Hockey Games och VM 2025 närmar sig. Med turneringarna på hemmaplan i Stockholm och Herning riktas blickarna mot nästa generation stjärnor, där Leo Carlsson och Isac Lundeström kliver fram som nyckelspelare för Tre Kronor. Deras framfart i NHL och betydelse för landslaget kan bli avgörande för svensk hockeys framtid.
När intresset för svensk ishockey är på topp och många vill spela på Betano Hockey Games och VM, är det bra att känna till olika spelformer. En av de mest populära är Asian Handicap , som används flitigt både inom fotboll och ishockey. Att förstå Asian Handicap kan alltså ge dig bättre möjligheter när du vill spela på Tre Kronors matcher i Betano Hockey Games eller VM 2025. Oavsett om du tror på stjärnor som Leo Carlsson och Isac Lundeström eller vill hitta skrällar, kan denna spelform göra ditt hockeyintresse ännu roligare och mer engagerande.
Leo Carlsson – Shooting Star på internationell scen
Leo Carlsson har snabbt etablerat sig som en av NHL:s mest lovande unga svenskar. Efter att ha valts som nummer två i draften 2023 av Anaheim Ducks har han visat prov på både mogenhet och skicklighet. Under sin rookiesäsong noterade han 12 mål och 17 assist på 55 matcher, trots att han bara var 19 år gammal och direkt placerades som center i Ducks förstakedja. Hans spelförståelse och playmaking har fått beröm, och han har redan fått känna på internationell konkurrens i både VM och 4 Nations Face-Off.
Carlssons deltagande i landslaget visar att förbundsledningen ser honom som en bärande spelare framöver. Trots begränsad speltid i vissa turneringar har hans närvaro gett värdefull erfarenhet och utveckling, något som kan bli avgörande när han nu får större ansvar i Tre Kronor.
Isac Lundeström – Tvåvägscenter med mycket att bevisa
Isac Lundeström, även han från Anaheim Ducks, står inför en avgörande säsong. Efter en skadefylld period har han skrivit på för ytterligare ett år i NHL och vill nu visa att han hör hemma i både klubb- och landslagstoppen. Med 69 poäng på 258 NHL-matcher har han visat sig vara en pålitlig tvåvägscenter, men konkurrensen från yngre talanger är hård. För Lundeström kan Betano Hockey Games och VM bli en chans att visa sin betydelse för Tre Kronor och samtidigt stärka sin position i NHL. Hans defensiva ansvar och arbetskapacitet gör honom till en viktig kugge, särskilt i matcher mot tufft motstånd.
Vad betyder detta för svensk hockey?
Att både Carlsson och Lundeström tar plats i landslaget inför hemma-VM visar på styrkan i den svenska talangutvecklingen. Med omkring 100 svenskar i NHL och en lång tradition av framgångar är förväntningarna höga på att nästa generation ska bära arvet vidare. Carlssons offensiva spets och Lundeströms tvåvägsspel ger Tre Kronor flexibilitet och spets inför framtida mästerskap.
Sveriges prestation i Betano Hockey Games och VM 2025 blir inte bara en värdemätare för dagens lag, utan också en indikation på hur väl svensk hockey lyckas fostra nya stjärnor. Med Leo Carlsson och Isac Lundeström i spetsen ser framtiden ljus ut för Tre Kronor och svensk ishockey.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.