Alexandra Howard Karlsson masserar sin Franska Bulldogg Lilly. Foto: Ida Lindkvist
Alexandra masserar de fyrbenta vännerna
På baksidan av en vit trävilla på vägen in mot Bor, finns en ingång för de fyrbenta vännerna som besöker Alexandra Howard Karlsson för en massage. Hem till Alexandra kommer hundar som behöver masseras av olika anledningar, kanske har de artros, är spända och nervösa eller så är de helt enkelt där för att det är så rackarns skönt!
Alexandra Howard Karlsson bor tillsammans med familjen i Lindesberg, och i familjen inräknas också de tre franska bulldoggarna Lilly, Sonja och Alma, som i trio bildar den lilla kenneln HowSweet.
– Jag har haft hund i hela mitt liv, min första hund köpte jag när jag var sju år. Därefter har jag haft mycket omplacering- och problemhundar, tänker jag efter så är det inte alls många som jag köpt själv, berättar Alexandra som testat på de allra flesta raserna.
Men det var år -94 som Alexandra hade sitt första möte med en Fransk Bulldogg, och hon minns det som igår:
– Jag hade min första valpkurs och då träffade jag Frans, 9-10 veckor gammal, och han var så söt, och då bestämde jag mig för att jag någon gång skulle ha en sådan! Och det är en superhund! Med mina kör jag lite agility, rallylydnad, blodspår och så ställer jag ut lite, det måste jag göra för kenneln, och så är vi jättemycket ute i skogen!
Matte masserar Lilly. Foto: Ida Lindkvist
För en människa med så stort hjärta och intresse för hundar föll det sig naturligt för Alexandra att utbilda sig till både hundpsykolog och hundinstruktör, och så nu också hundmassör.
– Jag har velat bli hundmassör i många år, och nu kändes tiden rätt. Det tog ungefär ett år och under tiden har man jättemycket uppgifter och jättemånga praktikhundar. Allt var på latin, och det var inget lull-lull, utan bland det svåraste jag någonsin gjort. Men det är superkul, det är som att en helt ny värld öppnar sig, och jag har fått jättebra respons på hundar!, säger Alexandra och fortsätter:
– Det kan ta ett par gånger innan man får göra helmassage, hundarna kan tycka att man är helt främmande. Men när de väl slappnar av tycker de att det är jättemysigt och springer in när de kommer hit.
Superglada och mysiga Lilly kan inte bestämma sig för om hon ska fokusera på den sköna massagen eller fotografen. Foto: IdaLindkvist
För exempelvis hundar som drabbats av artros är massage ett utmärkt sätt att få hunden att må bättre. Massagen gör att syretillförseln ökar avsevärt och slaggprodukter
Det var nog ganska trevligt med massage ändå, tycker Lilly. Foto: Ida Lindkvist
rensas bort. Men även på ledförslitningar, spänningar som orsakats av att hunden är stressad och nervös, ärrvävnader och låsningar av olika slag fungerar massage alldeles utmärkt.
– Till en början kan man behöva ha täta besök för att låsa upp låsningar och stresspunkter. Beroende på vad man har för ras så kan det ta längre eller kortare tid innan de visar att de har ont.
– Det är även bra för hundar som håller på med agility, eller inför och efter jaktsäsong, ja, även inför utställning. Stressade hundar är det super på, stressade hundar har ofta högt blodtryck och när de får massage får man igång lymfflödet och hundens lugn-och-ro-hormoner, och då blir också hunden lugnare, förklarar Alexandra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.