Raili Strömberg från Arbetsförmedlingen informerade om arbetsläget. Foto: Ida Lindkvist
Arbetsförmedlingen förutspår god framtid inom vård och omsorg
Rotarys lunchmöte gästades idag av Raili Strömberg, sektionschef vid Arbetsförmedlingen. Raili berättade om arbetsläget i Lindesberg och informerade om hur arbetstillfällena kommer att se ut framöver i de olika yrkesgrupperna.
Raili Strömberg är sektionschef i vår norra länsdel, vilket inkluderar Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg. På den positionen har hon suttit de senaste fyra åren, och kommer dessförinnan från Arbetsförmedlingen i Örebro. Idag talade Raili vid Rotarys lunchmöte och fick både berätta om hur de jobbar, hur arbetslivet ser ut i framtiden och svara på flertalet frågor från lunchgästerna.
– Arbetsförmedlingen har haft samma affärsidé i över 100 år. Vi vill föra samman de som söker arbete med de som söker arbetskraft. Vi är 12,000 anställda, vi jobbar på politiskt uppdrag, så ingen annan dag är den andra lik, berättar Raili.
Man håller just nu på med en förnyelseresa där man bland annat försöker jobba bort det konstaterade låga förtroendet som många känner jämtemot arbetsförmedlingen. Man har tagit fram nya värdeord och har därtill fyra stycken prioriteringsområden, såsom stärkt arbetsgivarperspektiv och sänka ungdomsarbetslösheten.
Idag har Arbetsförmedlingen 59,264 lediga jobb, 61 av dem finns här i Lindesberg. Sammanlagd andel arbetslösa är 9,5%, i riket landar siffran på 7,8%. I gruppen ungdomar 18-24 år i Lindesberg är arbetslösheten 18%, jämfört med riksnivån på 13%. Enligt Arbetsförmedlingens förda statistik ser nyanställningar inom industrin låga ut, medan jobb inom bygg, privata tjänster och offentliga tjänster går uppåt.
– Om man ska tipsa ungdomarna om vad de ska på gymnasiet så är Vård och Omsorg hett, säger Raili.
Barnskötare, försäljare, städare och truckförare är några av de yrken man ska undvika om man lätt vill få ett jobb. Däremot ska man satsa på jobb såsom lastbilsmekaniker, civilingenjör, lastbilsförare, läkare, sjuksköterska eller lackerare.
Foto: Ida Lindkvist
Hur jobbar man med ungdomsarbetslösheten uppkommer som fråga.
– Vi börjar mycket tidigare än till det att de kommer till oss, och vi börjar redan ute i skolan. En del säger att de det inte spelar så stor roll, de kan ju bli städare. Men man blir inte bara städare, det är inte så lätt idag. Det är en hel vetenskap med rengöringsmedel och grejer. Så vi är på skolor och på arbetsmarknadsmässor och gymnasiemässor. En del hoppar av för att de inte har någon studiemotivation, och då informerar vi om att man inte bara får jobb. Även att få jobb på McDonald’s är svårt, det är tusentals andra som också söker jobb där, förklarar Raili.
För att få ut arbetslösa ungdomar i arbetslivet gör Arbetsförmedlingen vad de kan, genom att låta företag prova ha praktikanter, hjälp att handplocka CV, träffa nya förmågor snabbt och enkelt.
– Ju längre tiden går som arbetslös, desto sämre är det. För de är ungdomarna handlar det ofta om att få en första rad i sitt CV.
– De är dessutom försäkrade hos oss. Det värsta jag har hört var en som körde sönder en lastbil för två miljoner kronor, men det ersatte vi, avslutar Raili och skrattar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...