Uteserveringar vid Bytesgatans sträckning mot Flugparken kan snart bli verklighet då kommunen nu har beslutat att skicka ett uppdrag till Näringsliv och Utveckling att titta närmare på frågan. Vidare vill Kommunstyrelsens planerings- och utvecklingsutskott se om kommunen har råd att dra fram el till Flugparken för att möjliggöra torghandel på platsen.- Det är insatser som vi vill sätta igång med snarast, säger kommunstyrelsens ordförande Ander Ceder. Förutom dessa förslag finns just nu väldigt många goda idéer kring hur Lindesbergs stadskärna ska bli attraktivare och så snart vi beslutat om den fördjupade översiktsplanen så kan flera av dem bli av.
Kommunens näringslivs- och utvecklingsenhet har tagit fram en omfattande vision till hur Lindesberg stadskärna ska kunna utvecklas och göras attraktiv främst under sommartiden. Förslaget är framtaget tillsammans med kommunen, Företagarna, Linde City med flera aktörer. Här föreslås bland annat att en citynära camping anläggs, att Loppholmarna får grillplatser, badbrygga och en anslutningsbro till Strandvägen samt att kommunen anordnar vandringsleder i staden med stopp för träningsredskap i utomhusmiljön.
De förslag som vann gehör direkt på gårdagens möte i planerings- och utvecklingsutskottet var idén om plats för uteserveringar vid Bytesgatans sträckning mot Flugparken. Detta innebär att den delen av Bytesgatan måste stängas av för biltrafik under hela året eller under sommartid. På Kungsgatan föreslås att bilister och gångtrafikanter ska få samsas om gatan under sommaren – en så kallad gåfartsgata. Utskottet fastnade också för förslaget att dra fram el till Flugparken för att möjliggöra torghandel som kräver elektricitet och skickade ett uppdrag till Näringsliv och utveckling att kostnadsberäkna den åtgärden.
– Vi är också positiva till en stadsnära camping, säger Anders Ceder. Men, som med så många andra goda förslag får detta vänta fram tills den fördjupade översiktsplanen är beslutad. Först därefter kan vi bli konkreta.
Just nu pågår ett intensivt planeringsarbete i kommunen för att slutföra förslaget om en fördjupad översiktsplan. Tanken är att beslutet ska tas innan nyår och planen är vägledande för var olika tänkta insatser, aktiviteter och byggnationer kan placeras i stadskärnan. Innan den fördjupade översiktsplanen beslutas ska kommuninvånarna få säga sitt och förslaget kommer att ställas ut bland annat på biblioteket och ligga ute på hemsidan.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.