Carolina Jonasén Frogedal är en av Grant Thorntons revisorer på kontoret på Kristinavägen.

Grant Thornton – för både stora och små

Carolina Jonasén Frogedal började jobba på Grant Thornton för sju år sedan. Just nu är Carolina delvis mammaledig, men hon jobbar på kontoret på Kristinavägen två dagar i veckan. Det blir naturligtvis också mycket jobb hemifrån.– Möjligheten att kombinera arbete och familj är någonting jag uppskattar med det här jobbet, och med företaget, säger Carolina.

Grant Thornton är en av landets största revisions- och konsultbyråer. På företagets 24 kontor finns i dag över 1000 anställda. På Lindesbergskontoret finns tio av dem. Två revisorer, fem redovisningskonsulter, två redovisnings- och revisorsassistenter och en lönespecialist. Varannan tisdag är dessutom en skattekonsult på plats.
– Det är en väldig fördel att jobba i ett så stort företag. Behöver vi själva råd eller hjälp med något så finns kollegorna på andra kontor nära till hands, säger Carolina.
Carolina Jonasén Frogedal är musiklärare i grunden men valde att sadla om efter en sjukskrivning. Det var när hon arbetstränade på Grant Thornton i Lindeberg, som hon insåg vilket roligt jobb det var. Hon började då plugga ekonomi, vid sidan av sitt arbete.

– Folk frågar ibland hur jag kan jobba med detta. Det finns en föreställning av att siffror är torrt och tråkigt, men jag tycker det är jätteroligt.
Hon medger att hon kan vara något av en arbetsnarkoman, men säger att det är för att det är ett så roligt, utvecklande och intressant jobb.
– Jag triggas av att hitta lösningar på problem. Då kan jag jobba dygnet runt, säger hon.

Tillit förutsätter trygghet
Med en ettåring hemma går det just nu inte att jobba så mycket, men Carolina hittar stunder att jobba på, mycket tack vare Internetbaserade program.

Det som gör arbetet så roligt är att det bygger på relationer.
– Det handlar väldigt mycket om det. Om tillit. Ekonomin är som hjärtat eller pulsen i ett företag och att överlåta den delen till någon annan förutsätter att man känner sig trygg, säger hon. När vi får förtroendet att hjälpa ett företag så får vi göra det vi är bra på och våra kunder får fokusera på sina affärsidéer och sin kärnverksamhet.
Grant Thornton erbjuder många typer av tjänster. Verksamheten är uppdelad i revision, ekonomiservice, skatt och rådgivning.
– Vår vanligaste kund är ett mellanstort och ägarlett företag eftersom det är vad vi är allra bäst på, men sedan har vi kunder som är alltifrån den lilla enskilda firman till den stora koncernen. Vi vill hjälpa alla slags kunder. Att vara med på resan och se hur ett företag växer är fantastiskt roligt. Upptagningsområdet för vårt kontor är Lindesberg med närområde men vi har också kunder i Örebro och Stockholm.
Carolina återkommer till relationssidan av jobbet och berättar att branschen blivit mindre ”ortsberoende”.
– Det finns ju en positiv press i det. Bara för att företag ligger i vår närhet vänder de sig inte till oss per automatik utan de kan lika gärna välja en byrå på annan ort. Det mesta i dag går att göra via internet och därför kan man värdesätta och prioritera en bra relation framför den geografiska närheten. Av den anledningen blir nätverkande och marknadsföring en viktig del av vårt arbete.

Kunskap som hjälper företag
Vägen till revisorsyrket är lång. Först genom minst tre års teoretisk högskoleutbildning och sedan genom minst tre års arbete under handledning av godkänd eller auktoriserad revisor. Slutligen ska ett tvådagars prov skrivas med godkänt resultat, innan Revisorsnämnden utfärdar en revisorsexamen.

Utöver den ekonomiska kunskapen finns mycket juridik att ta hänsyn till.
– I revisionen granskar och kontrollerar vi att företagen följer aktiebolagslagen, momslagen, bokföringslagen och andra relevanta lagar. Med vår kunskap om regelverk och lagar så kan vi hjälpa kunderna att maximera nyttan och minimera skatten, säger Carolina.

Hon berättar att en relation med ett företag oftast innebär glädje men att det också kan vara ledsamt när man ser att det går dåligt för företaget.
– Det kan vara ganska tufft. Men tuffast är det så klart för ägaren som på något sätt måste hitta en väg vidare. I det läget måste vi bistå med underlag, så att rätt beslut fattas. Vi arbetar proaktivt, speciellt i tuffa tider då vi kan hjälpa kunden att upprätta budget och tipsa om olika lösningar.

Flexibilitet och förenkling
Varför ett företag väljer att anlita Grant Thornton är väldigt varierande.
– Vi gör ett unikt upplägg för varje företag av vårt tjänsteutbud. Varje företag har olika behov. Mycket små företag har inte revisionsplikt, men många väljer ändå att ha revisorn kvar då de ser nyttan med denna tjänst, säger Carolina.

Något som hon slår ett slag för är det så kallade webbkontoret. Ett internetbaserat sätt för företagare att sköta sin bokföring. Genom att det är på webben kan företag med spridd organisation arbeta i samma program, samtidigt som personalen på Grant Thornton kan ge stöttning direkt via programmet. Det finns även mycket förenklingar. Till exempel kan man lägga upp en dagskassemall för de som har affär eller restaurang. Mallen ser då ut som kundens dagrapport. Mallen är kopplad till bokföringen och när man trycker på ok går det automatiskt in i bokföringsprogrammet.
Ett annat sätt att förenkla är att visa ekonomin i staplar och diagram i stället för enbart siffror.
– Att visualisera siffrorna i stapeldiagram kan vara ett sätt att nå fram, även om kunden inte behärskar de ekonomiska termerna. Det är viktigt att företagsledaren förstår rapporteringen, då han eller hon är ytterst ansvarig för företagets ekonomi.

Revisor – men också mamma
På Lindesbergkontoret jobbar åtta kvinnor och två män.
– Traditionellt har ekonomibranschen och inte minst revisorsyrket varit mansdominerat men det har nu förändrats.
Carolina berättar att hon funderat kring kombinationen jobb och familj innan hon började på Grant Thornton. Redan på introduktionsdagen fick hon ett tydligt besked.
– De sa till oss att barn och familj inte ska vara ett hinder för att göra karriär. Det kändes väldigt skönt att höra det, säger Carolina Jonasén Frogedal, i dag revisor och tvåbarnsmamma.

Carolina Jonasén Frogedal med yngsta dottern Alice. I förgrunden syns familjens hund, Elvis.

Publicerad 5 december 2012 klockan 07:38

Lina Hagström , 0735-95 30 30

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2026-04-03 17:05