Uteserveringen vid Café Oscar med en storslagen utsikt över Lindessjön. Foto: Jennie Larsson
Idag öppnar Café Oscar – som året runt-restaurang
Även då det bara har gått två veckor sedan den lokale restaurangägaren Shavan Zakholi övertog Café Oscar från Stadshotellet, så är han nu redo att ta emot de allra första restauranggästerna. På onsdagen öppnar han – och ser ut att få hjälp av vädergudarna, som målat upp en sol på himlen för dagen.
För bara ett par veckor sedan kunde LindeNytt rapportera, att Café Oscar inte alls läggs ner som tidigare flaggat för, utan att det drivs vidare i ny regi istället. Förberedelserna har sedan dess pågått i ett rasande tempo för att kunna slå upp portarna och servera den allra första lunchen under junisolen. Idag, onsdag, är det premiär.
– Ännu är allting inte helt på plats, vi har haft lite leveransproblem och saknar fortfarande ett par kylar, men jag ville inte vänta längre och jag hoppas folk har förståelse för att allt har gått väldigt fort. Det blir lite av en mjukstart nu genom att öppna upp så här mitt i veckan, då har vi lite tid att känna oss för så allt fungerar till helgen, berättar Shavan.
Det tidigare konceptet att hålla öppet under sommaren görs om till att bli en året runt-restaurang och dessutom ha öppet alla dagar i veckan.
– Lunchmenyn kommer bestå av sallad som man får komponera själv, och även bakad potatis med olika röror. Man kan sitta här och äta, antingen på uteserveringen eller inomhus om det är dåligt väder. Det går även jättebra att ta med för avhämtning, berättar Shavan och fortsätter:
– Till kvällsmenyn serveras räkmackor, charktallrik, mezetallrik, lammstek och pizza. Vi har också salladsbaren och bakad potatis, som vi kör på lunchen. Självklart har vi också fullständiga rättigheter så det går bra att ta ett glas vin eller en öl till maten om man så vill.
På den mysiga övervångningen i Café Oscar kan man sitta och avnjuta god mat och dryck trots dåligt väder, och med en fantastisk utsikt. Foto: Jennie Larsson
Eftersom det nyligen har gjorts stora renoveringar av restaurangens interiör av de tidigare ägarna så har man än så länge bara gjort några få kosmetiska justeringar.
– Vi har inte ännu gjort några större förändringar när det gäller själva inredningen då den är i väldigt bra skick som den är, eventuellt gör vi lite större renoveringar längre fram. Vi kommer också diskutera med kommunen om hur uteserveringen ska se ut i framtiden, jag har lite planer på förändringar där, men det är inget som är klart ännu, säger Shavan och ler.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.