Per Fritzell och Martin Beme skålar med varsin korv, för ett lyckat samarbete. Foto: Fredrik Norman
Komiker och charkproducent lanserar husvagnsanpassad korv
Nu är den här – Husvagnskorven. Den av Bergslagsdelikatesser tillverkade korven lanseras med anledning av att artisten och komikern Per Fritzell anammar husvagnssemestern i den pågående showen ”Ska vi ha chips”. Husvagnen har i framtagandet av produkten varit en symbol för familjen och därför var kravet att alla i husvagnen (hela familjen) skall finna korven välsmakande.
– Vi har fått prova oss fram. Den första var för kryddig, den andra för salt. Men vid tredje provsmakningen hittade vi rätt, berättar Per Fritzell och Martin Beme samstämmigt.
Det hela tog sin början som en rolig grej, att under Per Fritzells show kunna erbjuda publiken en lokalt producerad korv som relaterar till vad man får se på scenen under showen: Husvagnsscenen, hämtad från TV-succén Macken på 80-talet.
Per och Martin testar Husvagnskorven i klassisk miljö: korvmojen. Foto: Fredrik Norman
Per Fritzell vände sig till den lokala charkproducenten Bergslagsdelikatesser. Företagets VD, Martin Beme, tände på idén och tillsammans började man så skapa denna ”husvagnsanpassade” korv.
Fritzell förklarar att namnet handlar om att understryka att korven är framtagen för att hela familjen skall kunna njuta av den. Husvagnen är för honom en klassiska symbol för familjesemestern.
– Jag hade vissa kriterier. Korven fick inte vara för kryddig, då gillar inte barnen den. Man måste även kunna tillaga den på flera sätt för att passa husvagnskonceptet. Och sedan var det ett måste att få med det lokala från Bergslagen, den fantastiska naturen vi har här. Därför ville jag ha med älgkött i receptet, ler Fritzell.
Martin Beme berättar att kraven var relativt lätta att tillmötesgå, det enda som blev något av ett huvudbry var kravet på älgkött.
– Problemet med t ex älg är att det är så magert, man behöver högre fetthalt för att få en riktigt god korv. Men det löste sig, säger Martin Beme.
Foto: Fredrik Norman
Husvagnskorven tillverkas med äkta fjälster som fylls med malet kött och kryddor för att sedan rökas i riktigt alspån. Kötthalten ligger på 78% varav Skogens Konung står för 15%.
Med en etikett som skriker svensk husvagnssemester, lanseras Husvagnskorven nu i första hand på den lokala marknaden.
Bergslagsdelikatesser har redan vissa av deras produkter i de lokala livsmedelsaffärerna och det är också där man hoppas att den nya korven skall få utrymme inom ett par veckors tid.
– Jag hoppas den hamnar på hyllorna redan under oktober månad och att vi på sikt kanske även når utanför hemmamarknaden, kommenterar Martin Beme.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren. Texten uppdateras.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala ...
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har få...