Utsikt från en av lägenheterna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Lindesbergs Fastigheter
Ritning av PE Teknik & Arkitektur
Ritning av PE Teknik & Arkitektur
Foto: Lindesbergs Fastigheter
Foto: Lindesbergs Fastigheter
Kristinaskolans lägenheter färdiga för inflytt sommaren 2024
Ritning av PE Teknik & Arkitektur
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Utsikt från en av lägenheterna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Lindesbergs Fastigheter
Ritning av PE Teknik & Arkitektur
Ritning av PE Teknik & Arkitektur
Foto: Lindesbergs Fastigheter
Foto: Lindesbergs Fastigheter
Kristinaskolans lägenheter färdiga för inflytt sommaren 2024
Strax efter nyår påbörjas det omfattande arbetet med att förvandla Kristinaskolan i Lindesberg till bostäder. Redan sommaren 2024 är det planerat att de totalt 26 lägenheterna ska stå färdiga för inflytt, men innan dess är det mycket som ska göras för att de gamla klassrummen ska bli hemtrevliga.
– Det blir en total ombyggnation, som kommer kräva cirka 10 000 byggtimmar, säger Per Sander på Lindesbergs Fastigheter.
I juni 2021 sprang de allra sista eleverna ut genom dörrarna på Kristinaskolan, som efter lång och trogen tjänst fick gå i pension. Redan sommaren 2024 är det tänkt att den anrika byggnaden åter ska fyllas med liv, då 26 nya lägenheter kommer stå färdiga för inflytt.
– Skolgården kommer göras om till grönytor med en gemensam uteplats. Eftersom det inte blir några balkonger till lägenheterna kan det vara skönt att få till en riktigt bra uteplats, säger Per Sander.
De totalt 26 lägenheterna fördelas över 1644 kvadratmeter på fyra våningsplan, med två stycken enrummare, 21 tvåor och tre stycken treor, där några av lägenheterna med högre takhöjd även kommer få en loftdel över toalett och klädkammare. Men det finns också ett alternativ för två större lägenheter om sådana önskemål finns.
– I den gamla hemkunskapsdelen, som är i 1,5 plan, är det ritat fyra lägenheter men det går att göra om till två stycken fyrarummare på 125 kvadratmeter styck, säger Per.
Stora fönster med härligt ljusinsläpp. Foto: Lindesbergs Fastigheter
Samtliga lägenheter kommer att utformas utifrån de befintliga klassrummen, något man valt för att inte behöva göra ingrepp i de rejäla väggarna som en gång har format byggnaden, men också för att behålla känslan av Kristinaskolan.
– Vi vill inte ta bort känslan av att det är en gammal skola. De ursprungliga trapphusen och korridorerna med de fantastiska kalkstensgolven kommer finnas kvar, de ska bara lagas på några ställen där de är trasiga. Flera av lägenheterna kommer ha de här stora fönstren som ger ett härligt ljusinsläpp och en fin utsikt över både sjöarna och södra Lindesberg, förklarar Per.
Strax efter nyår påbörjas det enorma projektet att förvandla den gamla skolbyggnaden till bostäder, ett arbete som beräknas ta ungefär 18 månader att färdigställa.
– Det blir en total ombyggnation, som kommer kräva cirka 10 000 byggtimmar, sedan tillkommer tid för målare, elektriker och andra hantverkare. Vi sparar inte på något förutom grundstommen, vi drar ny el, ventilation, VS, nya ytskikt förutom vissa golv, befintliga fönster kittas och målas upp för att behålla känslan. Lägenheterna ska hålla bra standard, med kakel och klinkers i badrum och hall, parkettgolv, väl utrustade kök med integrerad häll och ugn. Det ska kännas lite mer exklusivt än en vanlig standardlägenhet, säger Per.
Skolans gamla gymnastiksal, som ligger separat från huvudbyggnaden, är nästa projekt att sätta tänderna i, där man ska inleda diskussioner om bygglov efter årsskiftet.
– Den har ju ett märkt utseende, men vi skulle vilja sätta in fler fönster då den saknar sådana på nedre delen av byggnaden, men göra dem likadana som upptill. Det är verkligen en skithäftig byggnad, avslutar Per.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
ELON växer – och flyttar hit
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en ...
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.
INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral öppnade i privat regi under ledning av distriktsläkaren Mia Konradsson och hennes team.
LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter
Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att man nu övertar flera fastigheter från f...