Här bygger MA Bygg ut ordentligt för Lindesberg Bilskadecenter. Planerad inflytt - maj nästa år. Foto: Hans Andersson

Miljonbygge på Bilskadecenter

Utan att du har en tanke på det. När du minst anar det kan du hamna på Lindesbergs Bilskadecenter. Du är inte ensam. Varje månad tar de hand om ca 160 fordon. Just nu har de mycket att göra – och de bygger ut också.

Det är bråda tider på Lindesbergs Bilskadecenter. Det är mycket viltolyckor, nu när det börjar mörkna under hösten och har du fått fronten tillknycklad kan du få vänta uppemot en månad att få bilen fixad.

Peter Larsson ser fram emot att kunna ge alla anställda en bättre arbetsmiljö, när utbyggnaden är färdig i vår. Foto: Hans Andersson
Peter Larsson ser fram emot att kunna ge alla anställda en bättre arbetsmiljö, när utbyggnaden är färdig i vår. Foto: Hans Andersson

– Det inträffar mycket större skador – t ex viltolyckor – här än  i Örebro eller andra städer. Där är det mindre skador – ofta parkeringsskador. Men för oss är det bättre med en stor skada än tio små som tillsammans tar mer tid om du ska räkna in t ex kundkontakter, säger Peter Larsson, en av tre ägare till Lindesbergs Bilskadecenter.

Här tar de hand om plåt-, plast- och lackskador. De lackförseglar, tvättar och polerar. Det handlar om stenskott och att byta rutor. På hemsidan skriver de: ”På Lindesbergs Bilskadecenter reparerar vi ditt fordon enligt tillverkarens och generalagentens krav, så att fordonets garantier fortsätter att gälla, även efter skadan”.

Det här är en verksamhet som inte går på en höft utan allt ska vara noga planerat och försäkringsbolagen vet precis vilka ledtider de kan kräva av en verkstad och genomsnittligt handlar det om fyra och en halv dag. Mindre skador hanteras förstås fortare, men Peter Larsson berättar om stora jobb som kan ta flera veckor och det kan handla om bilar på halvmiljonen. ”Vi har haft jobb på 120 timmar”.

bilskade02
När Emil Lovén (närmast kameran) är klar med bilen, kan man spegla sig i den. Företaget sysslar också med rekonditionering. Foto: Hans Andersson

– Reparationerna ska vara säkra och görs av kunnig personal. Vi har nära kontakt med försäkringsbolagen och kraven har blivit allt högre. Vi kan laga, men är inte certifierade på, alla märken och vi har fyra olika företag som kontrollerar oss. Vi är verkligen en ”kontrollerad skadeverkstad”. Ibland kan man tycka att det är litet väl mycket, säger Peter Larsson.

Han pratar gärna om miljön – både den utanför huset – och arbetsmiljön och han visar två Nitrotherm-apparater som de investerat i som har en metod för att omvandla vanlig tryckluft till kvävgas som tillåter lackering under lägre tryck – bättre arbetsmiljö, högre kvalitet och mindre förbrukning av färg.

Lindesbergs kommun lämnar sina bilar hit och Lindesbergs Bilskadecenter har avtal med flera av bilföretagen i Lindesberg som låter dem ta hand om krockade bilar. 97 procent av jobben handlar om reparationer.  Här kan man också få sina bil uppfräschad – rekonditionerad – utan att den varit med om någon olycka eller skada.  Idag är man 19 anställda inklusive de tre delägarna Peter Larsson, Håkan Pettersson och Henrik Carlsson. Nästa år kommer det en till anställd.

Just nu håller MA Byggnads AB på med grund- och markarbeten för en stor ny hall bakom det nuvarande – i och för sig stora  – huset som har blivit litet för trångt för en del av arbeten som görs här.

Plats, plåt, glas, lack. Det är många sorts material som en bilskadeverkstad hanterar. Foto: Hans Andersson
Plats, plåt, glas, lack. Det är många sorts material som en bilskadeverkstad hanterar. Foto: Hans Andersson

– Det är en god stämning bland personalen, så det går utan något större gnissel, men det är ett pusslande för att man inte ska vara i vägen för varandra, när det är många olika delar på en krockskadad bil som ska fixas, säger Peter Larsson. Nu får vi utrymme för att ställa bilar åt sidan utan att de står i vägen. Vi kommer också lättare kunna ta hand om husbilar och husvagnar.

De nya lokalerna blir anpassade till dagens miljökrav och ligger i linje med den miljöprofil som Peter gärna framhåller. Miljöförvaltningen är inkopplad under planeringen och han säger att ”det tvättvatten som kommer ut från den nya tvätthallen kan man dricka”. 10-12 milj. beräknas det kosta.

Det är inte vilken bottenplatta som helst som gjuts för den nya hallen utan här ska det till nedsänkningar i golvet för att besiktningsarbete ska kunna göras och byggarna använder hundrakilos armeringsmattor för förstärkning. I maj nästa år räknar Peter Larsson med att det är slut med trångboddheten och utbyggnaden på Tennisgatan 4 är klar. Det är något att fira – och inte bara det. Nästa år är det tio år sedan Lindesbergs Bilskadecenter startade.

Publicerad 10 november 2015 klockan 08:24

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal ...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 kvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.

24 juni 2025 klockan 09:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock f...
3 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, ...
30 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer ...
28 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mahmut Cakir firar 20-årsjubileum som ägare av Pizzeria Milano. Foto: Camilla Lagerman

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.

23 maj 2025 klockan 15:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elin Olofsson söker ny lokal till Gåvoboden i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

23 maj 2025 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans ...

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten ...

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg

I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på ...

Foto: Tåg i Bergslagen

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som...
4 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till ...
3 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-13

2025-03-13

2025-03-11

2025-03-07

2025-02-27

2025-02-25

2025-02-23

2025-02-21

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-04 06:31