Gamla och nya arrangörer av Trollrallyt tillsammans med ett av ursprungsfordonen, som kommer göra comeback i år. Foto: Camilla Lagerman

Nedräkning till Trollrallyt: ”Det ska bli så roligt”

Med knappt tre veckor kvar till nypremiären av 80-talets lokala succé, lådbilstävlingen Trollrallyt, har tävlingsanmälningarna börjat trilla in. Under torsdagen kunde arrangörerna stolt visa upp en av bilarna som kommer att ställa upp i tävlingen, och som faktiskt även var med i den allra första upplagan av rallyt 1982.
– Min bror Niklas Lindroth körde den från början och i år ska hans åttaåriga son, Gabriel, tävla med den, berättar arrangören Rebecka Persson.

Lådbilstävlingen Trollrallyt startade egentligen av en ren slump under början av 80-talet. Läraren Lasse Larsson stod hemma på sin garageuppfart och byggde en lådbil tillsammans med sina barn, när Sven Carlsson cyklade förbi och fick syn på bygget.

– Han berättade att han hade varit på en lådbilstävling som hade varit så rolig, och när han frågade om vi inte ordna en liknande tävling här i Lindesberg svarade jag omedelbart ja, berättar Lasse.

Lasse arbetade som lärare på Kristinaskolan och Strandskolan på den tiden, och engagerade snabbt sina elever i projektet. Barnen byggde tillsammans med sina föräldrar lådbilar av olika slag, och ett bubblande engagemang började omge tävlingen. Sven jobbade som redaktionssekreterare och reporter på Bergslagsposten och frågade sin chef om tidningen ville vara med i evenemanget, och svaret blev ja.

– Chefredaktören hade som mål att tidningen skulle vara medarrangörer till så mycket som möjligt, vad det än må vara, bara det händer något, berättar Sven.

Trollrallyt var en folkfest när det begav sig, något man hoppas kunna återskapa även nu. Foto: Bergslagsposten

Tidningens egen maskot, BP-trollet, kom sedermera att bli symbolen för tävlingen, som fick namnet Trollrallyt. Tävlingen blev snabbt en stor succé och anordnades årligen mellan 1982 och 1989, innan den gick i graven, och som mest hade man över 80 tävlande ekipage.

Lika slumpartat som tävlingen kom till, var det även när den kom att återuppstå närmare 40 år senare. Även då var Sven Carlsson inblandad, då han hittade gammalt material från rallyt under en förrådsrensning. I samband med detta kom även pandemin, och alla planer fick läggas på is, tills nu.

– Det känns jätteroligt att ni har tagit över stafettpinnen och tar Trollrallyt till nya dimensioner, säger Sven glatt medan han och Lasse överräcker medaljer från den ursprungliga tävlingen till dess nya arrangörer, Lindeportalen och Stråssa GF.

– Det är en ära att få föra det vidare, det ska bli så roligt, säger Rebecka.

Lasse Larsson och Sven Carlsson tillsammans med de nya arrangörerna, Rebecka och Matilda Persson. Foto: Camilla Lagerman

Lördagen den 21 maj är det alltså dags för Trollrallyt att köras igen, 40 år efter premiären, på samma ställe där den en gång såg dagens ljus för första gången, nämligen parkeringen vid Lindeskolans gamla idrottshall.

– Man kommer starta från en ramp och sedan köra en sträcka i riktning mot sjön, det är en lagom brant backe här, säger Matilda Persson.

Senast klockan 09.00 på tävlingsdagen ska de tävlande ekipagen vara på plats för att genomgå en besiktning i säkerhetsdepån innan start. För även om det är en lådbilstävling omfattas den av strikta regler.

Rebecka och Matilda Persson från Lindeportalen och Stråssa GF tar nu över stafettpinnen. Foto: Camilla Lagerman

– Lådbilen får inte ha någon drivning, utan ska enbart rulla av egen kraft. Den ska ha en heltäckande bottenplatta så att inga fötter sticker ut under bilen, och den ska vara så låg som möjligt för att minimera risken att bilen välter. Sedan får det inte finnas några vassa bitar som kan skada föraren eller andra människor, och så klart är det hjälmtvång, förklarar Rebecka.

De tävlande ska genomföra ett godkänt åk över mållinjen, där tiden klockas, och det gäller att korsa linjen så snabbt som möjligt. Förutom att vinna pris för snabbast tid, kommer det även delas ut pris för kreativ utformning av lådbilen.

Fram till en vecka innan tävlingen går det att anmäla sitt ekipage, vilket man gör på Trollrallyts facebooksida, där man även kan läsa mer om reglerna.

Publicerad 29 april 2022 klockan 11:28

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
10 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under ...
5 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Butiksägaren Methaq Haqi med en av de många blombuketter han fick motta i samband med nypremiären av livsmedelsbutiken Yahya. Foto: Jennie Einarsson

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.

3 november 2025 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på ...

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Kenneth Andersson med hunden Kenzo och ett par rejäla stockar redo för sågverket. Foto: Jennie Einarsson

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.

10 oktober 2025 klockan 12:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt ...
9 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt ...
9 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...
8 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-03

2025-10-03

2025-10-02

2025-10-02

2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-09-24

2025-09-18

2025-09-18

2025-09-17

2025-09-16

2025-09-10

2025-09-10

2025-11-23 07:57