Fr.o.m. idag, måndag 25 augusti, hänger det en ny skylt över bilverkstaden Brundin & Br. Eriksson i Lindesberg. Ledin Bil har tagit över och inleder nu arbetet med försöka återta de marknadsandelar som företaget tappat det senaste året och som ledde till en ansökan om konkurs för drygt en månad sedan.- Vi har lyckats vända negativa siffror förut och nu ska vi göra det igen, men det blir ett tufft arbete, säger Mattias Ledin, som kommer att vara Ledins ansikte utåt i Lindesberg.
Det är en 65-årig företagshistoria som avslutas, när Brundin & Br Eriksson lämnar över till familjeföretaget Ledin Bil med säte i Nora. Det företaget har också en historia. Först som Bryngelson Bil som Ledin tog över 2010, men behöll namnet ända till september förra året. Robert och Niklas Ledin är ägare. Pappa är också med i företaget – som kundmottagare på Ledin Bil i Nora.
– Nu sätter vi upp vår egen skylt på en gång här i Lindesberg. Det blev bara krångligt när vi drog ut på det efter övertagandet i Nora, säger Robert Ledin som är VD och systemtekniker. Vi erbjuder de tre anställda att stanna kvar, vi tar över lokalerna och vi behöver inte göra några stora investeringar. Allt finns på plats och vi tar med oss bra kontrakt som vi har med leverantörer, något som ger oss bra marginaler.
Det var tre som lade bud på verkstaden i Lindesberg och konkursförvaltaren valde att göra upp med Ledin Bil om övertagandet. Ledin Bil hade sneglat på Lindesberg ett par år, innan chansen nu dök upp. Vad som behövs nu är att återvinna och bygga upp en kundkrets och det blir att ta krafttag på en marknad, där konkurrensen blir allt tuffare och marginalerna allt mindre, säger bröderna Ledin. Men de är vana från Nora, där bilverkstäderna är fler, säger de, medan den större orten Lindesberg har färre, så de räknar kallt med att det finns en plats för dem också.

– Vi kommer också att vara en allbilverkstad, något som blivit allt vanligare, säger Mattias och Robert Ledin. Men vi har specialistkunskaper när det gäller t ex Mercedes, Toyota, Subaru, Mitsubishi, Hyundai, Saab, även om vi är en märkesoberoende verkstad.
Brundin & Br Eriksson har ju också servat röjsågar, gräsklippare och en del andra maskiner. Det återstår att se om Ledin Bil kommer att ge den servicen också. På sin hemsida skriver Ledin Bil ” Vi servar din bil och allt i form av släpvagnar”. Ett samägande mellan verkstäderna i Lindesberg och Nora ger rationaliseringsvinster och driftsfördelar. Så kan man slimma och sköta administrationen för båda. De två driftsställen kan hjälpa varandra – både när det gäller den tekniska kompetensen och att jämna ut beläggningar.
– Det här är till nytta för kunderna, som inte behöver vänta lika länge på att få tillbaka bilen, som de annars skulle behöva, säger Robert Ledin.
Ledin Bil ingår i BDS-sfären, tidigare känd som BilDelsSpecialisten, innan förkortningen tog över. BDS-butiken i Lindesberg berörs inte av den här affären, den har andra ägare, men Ledin Bil fortsätter att ha reservdelsavtal med BDS.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.