Fr.o.m. idag, måndag 25 augusti, hänger det en ny skylt över bilverkstaden Brundin & Br. Eriksson i Lindesberg. Ledin Bil har tagit över och inleder nu arbetet med försöka återta de marknadsandelar som företaget tappat det senaste året och som ledde till en ansökan om konkurs för drygt en månad sedan.- Vi har lyckats vända negativa siffror förut och nu ska vi göra det igen, men det blir ett tufft arbete, säger Mattias Ledin, som kommer att vara Ledins ansikte utåt i Lindesberg.
Det är en 65-årig företagshistoria som avslutas, när Brundin & Br Eriksson lämnar över till familjeföretaget Ledin Bil med säte i Nora. Det företaget har också en historia. Först som Bryngelson Bil som Ledin tog över 2010, men behöll namnet ända till september förra året. Robert och Niklas Ledin är ägare. Pappa är också med i företaget – som kundmottagare på Ledin Bil i Nora.
– Nu sätter vi upp vår egen skylt på en gång här i Lindesberg. Det blev bara krångligt när vi drog ut på det efter övertagandet i Nora, säger Robert Ledin som är VD och systemtekniker. Vi erbjuder de tre anställda att stanna kvar, vi tar över lokalerna och vi behöver inte göra några stora investeringar. Allt finns på plats och vi tar med oss bra kontrakt som vi har med leverantörer, något som ger oss bra marginaler.
Det var tre som lade bud på verkstaden i Lindesberg och konkursförvaltaren valde att göra upp med Ledin Bil om övertagandet. Ledin Bil hade sneglat på Lindesberg ett par år, innan chansen nu dök upp. Vad som behövs nu är att återvinna och bygga upp en kundkrets och det blir att ta krafttag på en marknad, där konkurrensen blir allt tuffare och marginalerna allt mindre, säger bröderna Ledin. Men de är vana från Nora, där bilverkstäderna är fler, säger de, medan den större orten Lindesberg har färre, så de räknar kallt med att det finns en plats för dem också.

– Vi kommer också att vara en allbilverkstad, något som blivit allt vanligare, säger Mattias och Robert Ledin. Men vi har specialistkunskaper när det gäller t ex Mercedes, Toyota, Subaru, Mitsubishi, Hyundai, Saab, även om vi är en märkesoberoende verkstad.
Brundin & Br Eriksson har ju också servat röjsågar, gräsklippare och en del andra maskiner. Det återstår att se om Ledin Bil kommer att ge den servicen också. På sin hemsida skriver Ledin Bil ” Vi servar din bil och allt i form av släpvagnar”. Ett samägande mellan verkstäderna i Lindesberg och Nora ger rationaliseringsvinster och driftsfördelar. Så kan man slimma och sköta administrationen för båda. De två driftsställen kan hjälpa varandra – både när det gäller den tekniska kompetensen och att jämna ut beläggningar.
– Det här är till nytta för kunderna, som inte behöver vänta lika länge på att få tillbaka bilen, som de annars skulle behöva, säger Robert Ledin.
Ledin Bil ingår i BDS-sfären, tidigare känd som BilDelsSpecialisten, innan förkortningen tog över. BDS-butiken i Lindesberg berörs inte av den här affären, den har andra ägare, men Ledin Bil fortsätter att ha reservdelsavtal med BDS.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.