Rosa Åkerman och Rosmarie Haapala är kvinnorna bakom den nya hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman
Psykisk och fysisk hälsa i fokus när ny mässa har premiär
Tanken på en renodlad hälsomässa föddes för ganska länge sedan enligt vännerna och egna företagarna Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman. Men det var när de slog sina kreativa sinnen samman som drömmen började komma till liv på riktigt, och den 21 januari är det dags, då man bjuder in till en heldag i hälsans tecken.
– Bilen kör man till verkstaden när den går sönder, men vi är tyvärr ofta sämre på att ta hand om oss själva, berättar Rosa.
Lördagen den 21 januari är det dags för Lindesbergs första renodlade hälsomässa att se dagens ljus på Lindesbergs Stadshotell. Under dagen ges tillfälle att prova på olika typer av behandlingar så som massage, stresshantering och meditation, men även lyssna till lokala föreläsare inom området hälsa.
– Det är ett bra tillfälle om man till exempel är nyfiken på yoga eller meditation, men kanske vill veta mer om hur det går till, säger Rosmarie.
– Alla är välkomna, det passar både ung som gammal, kvinna som man, säger Rosa.
Rosmarie Haapala driver företaget Hälsorum Bergslagen, där hon erbjuder allt från infrabehandlingar till livscoaching. Tillsammans med vännen och kollegan Rosa Åkerman, som driver Sounds and Silence med fokus på bland annat meditation, massage och yoga, bjuder de in till en heldag med i hälsans tecken. Duon påpekar dock att hälsa innefattar så mycket mer än att gå på gym, och att den psykiska hälsan påverkar det fysiska välmåendet mer än man kan tro, något man kan utforska under mässan.
– Det inre måendet är grunden till allt, mår vi inte bra inombords skapas sjukdomar. Så som vår värld ser ut just nu behöver vi mer än någonsin hitta in i oss själva på något sätt. Vi alla lever i ett stressat samhälle, och är stressade mer eller mindre, och det påverkar vår hälsa, förklarar Rosa.
– Man kanske har varit sjuk en längre tid och provat en massa olika mediciner som inte hjälper, då kanske man ska testa massage eller meditation som ett alternativ, säger Rosmarie.
Rosa och Rosmarie tillsammans med några av mässans utställare. Foto: Camilla Lagerman
I dagsläget är 11 utställare inbokade till hälsomässan, men man har plats för uppåt 20 om flera vill vara med och visa upp sin verksamhet. Om mässan faller väl ut hoppas duon att kunna göra detta till en årligen återkommande tradition med hälsa och lokala företagare i fokus.
– Vi vill lyfta de lokala småföretagarna i kommunen, folk åker till Örebro när det finns så stort utbud i närområdet, säger Rosmarie.
– Sedan är det kul att göra något gemensamt, vi vill skapa en gemenskap där man inte är konkurrenter utan kollegor, och kan hänvisa kunder till varandra, flikar Rosa in och avslutar:
– Det vi gör för vår egen hälsas skull ska vara med glädje inte med pekpinnar, och det finns så mycket man kan prova sig fram emellan för att hitta det som passar bäst.
Lindesbergs Stadshotell. Foto: Fredrik Norman
Hälsomässan äger rum lördagen den 21 januari, klockan 10.00-16.00 på Lindesbergs Stadshotell.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.