Nybilsregistreringen i Sverige har minskat med 7,2 procent de första åtta månaderna i år jämfört med samma tid förra året. Branschen hoppas på att augusti blev vändningen då antalet nyregistrerade bilar ökade under månaden med 2,6 procent. På Rejmes i Lindesberg har man haft ungefär samma tendens under året. ”Även hos oss har nybilsförsäljningen minskat under året men vi ser nu en ökning under augusti och början av september”, säger Peter Ericson, platschef.
Tage Rejmes Bil AB är ett av Sveriges största familjeägda bilföretag och bildades i Ulricehamn 1950. Efter åtta år flyttades verksamheten till Norrköping och Östergötland blev centrum för bilhandelsföretaget fram till 1982 då man övertog verksamheterna i Lindesberg, Örebro och Askersund.
Idag är man femton anställda i Lindesberg och man saluför tre bilmärken; Volvo, Renault och lågprismärket Dacia. Dessutom har man serviceverkstäder för både personbilar och lastbilar.
Volymmässigt säljer man i Lindesberg mellan 300 – 350 bilar på ett år och då står nybilsförsäljningen för drygt hundra bilar per år. Men marknaden är inte bara lokal, utan har tack vare internet utökats till nästan hela Sverige.
– Idag säljs de flesta begagnade bilarna via nätet. Bilköparna går in på nätet och söker efter det man vill ha. Vi har många som ringer norr ifrån, säger Peter Ericson.
Som ett exempel berättar Peter att han förra veckan sålde en begagnad bil på telefon till en dam i Kalix. Hon visste exakt vad hon ville ha och bestämde sig på telefon. Tåg nattåget till Lindesberg, skrev kontrakt och åkte tillbaka till Kalix på eftermiddagen.
– Det är inga problem att köpa bil på det här sättet hos oss. Vi beskriver bilen i detalj och utelämnar ingenting. Vi är nog ensamma om att också lämna två års garanti på begagnade bilar om den är yngre än fem år och gått max 10 000 mil, berättar Peter vidare.
Ser man på statistiken för nybilsförsäljningen är det fortfarande Volvo som säljer flest bilar i Sverige och då är V70-modellen vinnaren. Och nästan sextio procent av alla nya bilar som säljs idag är dieselbilar.
Bränsleekonomin är viktig för bilköparen. Man förstår när man pratar med Peter att det är många som ser fram emot Volvos introduktion av sin nya motor, Drive-E, som lanseras i några av höstens modeller.
– En V70, som ju är en stor bil, kommer med den nya dieseln D4 på 181 hk att lägga på cirka 0,44 liter per mil, berättar han.
Även Volvos bensinmotorer av den nya modellen har reducerat sin bränsleförbrukning.
– Den som hellre vill ha en bensinmotor kan räkna med en minskning av bensinförbrukningen på upp emot trettio procent, avslutar Peter Ericson.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.