Trygg Vuxens Sara Aspling, Kim Ryynänen, Nikolija Zlatkovic och Conrad Birgersson delade ut julklappar under fredagen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxen fick förstärkning – av jultomten
Trygg Vuxens Sara Aspling, Kim Ryynänen, Nikolija Zlatkovic och Conrad Birgersson delade ut julklappar under fredagen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxen fick förstärkning – av jultomten
Den 1 december blev Trygg Vuxens grundare Sara Aspling en av sex eldsjälar som fick dela på Linde Energis pris ”Energiklappen”, där 25 000 kronor fördelades bland pristagarna. För Saras del var det aldrig någon fråga om hur hon skulle spendera pengarna, något hon visade under fredagskvällen då Trygg Vuxen hade julklappsutdelning bland kommunens ungdomar.
– Det är ju det här jag brinner för, säger hon.
Trygg Vuxen var i vanlig ordning ute på fredagskvällen bland ungdomarna för att visa att det finns trygga vuxna att vända sig till, men den här gången hade man fått förstärkning av ingen mindre än jultomten. I julklappssäcken fanns hundra små julklappar, alla köpta för de prispengar som Sara tilldelades av Linde Energi.
– ICA Östermalm hjälpte till och slog in alla paketen, de gjorde ett otroligt jobb, det kallar jag samarbete, säger Sara glatt.
Under fredagskvällen började man utdelningen på fritidsgården i Frövi, där ungefär 35 ungdomar i olika åldrar fick varsin julklapp tillsammans med julmust och lussebulle.
– Jag tror de blev ganska förvånade, men alla var väldigt glada och tacksamma, säger en rörd Sara.
Trygg Vuxen delade inte bara ut julklappar, de hjälpte även en ung tjej vars bil fått problem. Foto: Camilla Lagerman
Färden fortsatte sedan till Lindesberg, där Trygg Vuxen och jultomten fick assistera en ung tjej vars bil fått problem i snövädret. Självklart bjöds det på både julklappar och fika till ungdomarna som fanns på plats för att hjälpa till, och till den unga föraren givetvis.
– Det känns skönt i hjärtat att kunna hjälpa till, det är ju därför vi är ute och gör det här, säger Conrad Birgersson som tack vare sitt stora motorintresse kunde bistå med kunnig hjälp.
Ett kompisgäng från Nora, som hade tagit sina EPA-traktorer till Lindesberg under kvällen, blev mycket överraskade när självaste jultomten kom för att dela ut julklappar vid Circle K.
– Wow, vad schysst! Ni är ju supersnälla! säger en kille och ger tomten en stor kram.
– Det här var så givande! Jag vill vara ute varje helg! säger Nikolija Zlatkovic som var ute med Trygg Vuxen för första gången.
Ett trettiotal lådbilsförare gjorde under lördagen upp om titlarna i årets upplaga av Trollrallyt. Under ett strålande solsken hejades de modiga förarna fram av publiken längs banan innan de slutligen gick i mål. Snackisen från 80-talet är här för att stanna, åtminstone om man ska tro förarna i startfältet.
Under våren har butiksägare Kent Söderström satsat stort på att renovera ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan. Med hjälp av butikschef Anna Tägt har de gett butiken ett rejält ansiktslyft.
– Det här är nog den största renoveringen som vi har gjort på tio år, berättar Kent Söderström.
Med en solig prognos från SMHI råder det så gott som perfekta förhållanden inför morgondagen när årets upplaga av LindeDagen – anordnas för sjunde gången.
– För det första har vi tur med vädret, det är en väldigt avgörande faktor. Sedan är det oerhört många som medverkar i år, det är över 170 utställare, säger Sven Carlsson som är ansvarig för information och marknadsföring kring eventet.
I dagens stressiga samhälle finns det sällan tid för avkoppling, men detta är något som Rosmarie Haapala från Hälsorum Bergslagen och Elin Falk från Kallernäs Getgård vill råda bot på. Nu drar de med gemensamma krafter igång en helt ny typ av hälsokur som ska ge en chans till en lugn stund och återhämtning i vardagen.
– Jag har inte hört talas om ett sånt här koncept tidigare, det här är vi nog är ensamma om, förklarar Elin.
Youtube-kändis i blickfånget under bioevent
För att sätta stämningen ordentligt inför den stora biopremiären av Fast X anordnade Lindesbergs biograf och SHRA en gemensam bilträff utanför ...
Proffsdagen lockade till nyfikenhet och skratt
Trots kyliga vindar och ett duggande regn var det många besökare som tog tillfället i akt att utforska Hyrmaskiners proffsdag under onsdagen. Fö...
Sedan 1995 har utmärkelsen Årets industriminne delats ut av Svenska industriminnesföreningen med syfte att ”uppmärksamma vårt industriella kulturarv och viktiga insatser som görs för att vårda och förmedla detta”. Nu står det klart att årets pris går till Frövifors pappersbruksmuseum.
– Vi är väldigt glada för den här utmärkelsen, det laddar på våra batterier litegrann när vi fortsätter att kämpa för den här fantastiska miljön, säger Mikael Tiderman, museichef på Frövifors Pappersbruksmuseum.
På lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år lovar väderprognosen strålande solsken och varma temperaturer, något som arrangörerna av Vårmönstringens egen utomhusfestival gläds åt.
– Det känns skitkul, alla är taggade, säger Johan Eriksson på JME Music.
Den 1 maj har det gått hela 10 år sedan Lindesbergs Handelsträdgård slog upp portarna för allra första gången, något man givetvis vill fira tillsammans med sina kunder.
– Vi hoppas att det kommer mycket folk och firar med oss. Lindesberg är en perfekt stad, folket är bra, jag skulle inte vilja bo någon annanstans, säger Elvis Karaosmanovic.
Om en dryg vecka är det dags för det nya restriktionshäktetet vid anstalten Hinseberg att ta emot sina allra första klienter. Häktet som för första gången kommer att ta emot både män och kvinnor förväntas att fylla en viktig funktion då kriminalvården i dagsläget är utsatt för högt tryck beläggningsmässigt.
– De här platserna är direkt avgörande för att vi ska klara av vårt uppdrag de kommande veckorna och månaderna, menar kriminalvårdschef Daniel Hultman.
Glada vinnare i LindeNytts påskäggsjakt
Det dröjde inte många minuter efter att klockan slagit 15:30 innan Loppholmarna fylldes med äggletande barn. Alla hade de sin egen taktik för att ...