I början av nästa år står det nya och större 37:an färdigt. Foto: Camilla Lagerman
37:an firar 30 år med att bygga ut och bredda verksamheten
Det har gått 30 år sedan 37:an slog upp portarna för allra första gången, men något firande är det inte tal om, åtminstone inte än. Istället är man i full färd med att bygga ut sina lokaler för att kunna utöka sitt utbud.
Den 6 oktober 1990 öppnade Björn Persson sitt 37:an, som sedan dess vuxit från att vara en godisbutik till att vara mycket mer än så. I början av nästa år är det dags att växa ytterligare, både storleksmässigt och i utbud, en förvandling som tar form vägg i vägg med caféets nuvarande lokal.
– Under 2018 nådde vi vår maxkapacitet när det gällde att leverera mackor, och det var då vi började fundera på en utbyggnad, berättar Björn.
Björn Persson ser positivt på framtiden. Arkivfoto: Lindekultur
Den första idén, att bygga in uteserveringen, föll på detaljplanens utformning, men när Träffpunkt flyttade ur Lindens lokaler vägg i vägg med 37:an öppnades nya möjligheter.
– Det blir inte så mycket större för kunderna, men i köket blir det större förändring. I dagsläget har vi i princip inget kök alls, så det blir enormt bra! Vi har köpt in en ugn för bakad potatis, och en större kyldisk så att vi även kan göra sallader. Grunden har vi redan, nu är det bara att bygga på den, säger Björn med ett leende.
Den omfattande renoveringen och ombyggnationen av de båda lokalerna som ska bli till en, beräknas vara klar i månadsskiftet januari/februari nästa år. Under vecka 2 kommer man stänga verksamheten för att slutföra arbetet, och innan dess kan man som kund se fram emot prissänkt lösviktsgodis bland annat.
– Vi kommer sänka priset på lösgodiset för att kunna sälja slut på det, och det kan nog bli lite sämre utbud innan vi är igång med det nya, men det hoppas jag man har överseende med, säger Björn och avslutar:
– Normalt sett hade man ju firat ett 30-årsjubileum, men det känns bättre att fira när vi är färdiga. Det har varit ett otroligt tufft år, vi har fått dra ner på personal och på våra öppettider på grund av pandemin, men vi ser ändå positivt på framtiden, annars skulle vi inte satsa.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.