Under hösten påbörjas arbetet med att få fram en ny politisk organisation i kommunen. Processen med att få en ny organisation på plats hoppas man ska vara klar vid ingången till nästa valperiod. Det meddelade Anders Ceder vi måndagens Roatarylunch.
I den nya organisationen försvinner nämnderna vilket innebär att kommunfullmäktige och dess ledamöter får ett mer handgripligt ansvar för den politiska processen. Och med ett ökat ansvar för den enskilde ledamoten i kommunfullmäktige ökar också kraven på engagemang och delaktighet.
– I en ny politisk organisation av den här typen måste ledamöterna i större utsträckning än tidigare ut och träffa folk. Ett mål med en ny organisation är fler aktiva politiker, säger Anders Ceder.
Ledningen och styrningen av kommunen samt det ekonomiska ansvaret hamnar till stor del på kommunstyrelsen och de utskott som ersätter nämnderna. Med den nya organisationen hoppas man nå en bättre helhetssyn och struktur på verksamhetsplanering och ekonomi. Och som en följd av detta ett bättre ekonomiskt utfall.
I och med att den planerade organisation inte är lika personintensiv som den gamla blir det färre uppdrag att besätta. Det borde också innebära att det i framtiden blir enklare att hitta engagerade politiker för de uppdrag som är nödvändiga, hoppas Ceder.
Processen med att få till stånd en ny politisk organisation kommer att inledas nu under hösten.
– Förhoppningsvis har vi en ny organisation klar vid ingången till nästa valperiod, avslutar Anders Ceder.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.