Årets drömjobbare tillsammans med Startcentrums Janis Lancereau och Ingela Björkman från Bergslagens Sparbank. Foto: Camilla Lagerman

Här är årets drömjobbare: ”Väldigt tacksam”

För tolfte sommaren i ordningen genomför Bergslagens Sparbank sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år var antalet sökande mycket högt och man har valt ut totalt åtta blivande entreprenörer, möt dem här.
– Det finns inget liknande koncept som är mer komplett än det här som banken erbjuder Drömjobbarna. De här ungdomarna är otroligt drivna, och har så mycket idéer, ni är guld! säger Startcentrums Janis Lancereau.

Drömjobbet startade från början som en vidareutveckling av projektet Sommarlovsentreprenörer, som då riktade sig till elever i årskurs 7-9. Resultatet blev ett entreprenörsprojekt för ungdomar i åldern 17-22 år, där deltagarna får chansen att utveckla sitt entreprenörskap och prova livet som egna företagare.

I år var antalet sökande mycket högt, med hela 22 intresserade, vilket gjorde urvalsprocessen till ett betydligt svårare jobb.

– Det var många sökande och väldigt hög nivå, det gjorde att vi fick välja utifrån att ha en bra variation på bland annat affärsidéer. Vi är väldigt glada att just de här ungdomarna har sökt och att de vill utveckla sina idéer, berättar Ingela Björkman från Bergslagens Sparbank.

Något som även slog Janis och Ingela var hur otroligt drivna och engagerade årets drömjobbare är.

– Det finns inget liknande koncept som är mer komplett än det här som banken erbjuder Drömjobbarna. De här ungdomarna är otroligt drivna, och har så mycket idéer, ni är guld! säger Janis Lancereau som även grundare till mässan emax som ungdomarna fått besöka.

När ungdomarna får frågan vad de tycker nu när de blivit utvalda till Drömjobbet, är ordet tacksamhet något som är återkommande bland samtliga.

– Det är kul att det uppmuntras, och att man även i en liten ort kan få möjligheten att visa vad man går för och få den här chansen, säger Anton.

– Det är inte många som får en sådan här möjlighet, jag är väldigt tacksam, säger Islamdin.

Det här är årets Drömjobbare:

Foto: C. Lagerman

Saga Widström, 18 år från Nora, driver företaget Tote for climate.

– Jag producerar tygväskor av återvunnet material såsom begagnade tyger, gamla dukar eller gardiner, som jag sedan broderar med olika motiv beroende på kundens önskemål.

Mitt mål är att ge ett alternativ till den destruktiva textilindustri som vi ser idag, och jag tar gärna emot tyger från folk som har hemma.

Saga finns HÄR

 

Foto: C. Lagerman

Shad Hassan, 19 år från Frövi och Hampus Seton, 18 år från Lindesberg.

– Vår affärsidé är att resa runt till företag och erbjuda foton och film genom drönare, då det är något som vi båda är intresserade av.

Det började som ett gymnasiearbete på teknikprogrammet, och ett par månader senare hade vi två egna drönare, lärde oss flyga och nu är vi ganska duktiga och har båda drönarkort.

Duon finns HÄR

 

Foto: C. Lagerman

Islamdin Abulkhariyev, 18 år från Lindesberg.

– Jag säljer halsband med personlig gravyr, då jag märker att det är få på marknaden som erbjuder det, och de som finns är dyra.

Halsbanden är i rostfritt stål och finns i färgerna guld, silver och rosé, man kan både duscha, bada och sola utan att det blir missfärgat. Jag har själv ett där jag har graverat in mina föräldrars födelsedatum och initialer.

Achilles halsband finns HÄR

 

Foto: C. Lagerman

Carl-Henrik Svebeus, 17 år från Lindesberg.

– Jag ska bygga en timmerstuga, sedan kommer jag filma hela processen och lägga upp på Youtube, då det är innehåll som många uppskattar.

Sedan kommer jag också göra olika timmerprodukter till trädgård som görs efter önskemål.

Stugan kommer bli 4×3,80 meter och ska byggas strax utanför Grimsö.

Bergslagstimmer finns HÄR

 

Foto: C. Lagerman

Algot Eknor, 18 år från Nora, driver företaget Glada Snickarn.

– Jag riktar in mig på vara kommunikativ, öppen och ha en bra relation med kunderna, då jag får känslan av att det är många som känner sig oroliga och inte kan lita på sin hantverkare eller bara vill veta mer om processen. Jag går byggprogrammet, men jobbar med detta på fritiden, och gör allt från renoveringar till olika projekt. Just nu bygger jag ett pizzaugnstak och en bastuvagn.

Algot finns HÄR

 

Foto: C. Lagerman

Anton Swall, 18 år från Nora.

– Min affärsidé är näthandel för husdjurstillbehör, där jag för tillfället har två produkter, men det kommer säkert bli fler. Dels en godisboll som ger husdjuret en liten utmaning, lek och godis i ett.

Sedan kattborsten, där man efter borstning trycker på en knapp så puttas allt hår bort.

Det ska vara roliga och smidiga produkter som inte går att hitta överallt.

Fyndico finns HÄR

 

Foto: C. Lagerman

Sally Ismael, 18 år från Nora.

– Jag gillar allt som rör inredning och dekor, så jag kommer anordna barnkalas och fester där jag dekorerar dem.

Jag dekorerade till exempel min egen studentfest och tyckte det var så roligt och ville fortsätta med det.

Jag kan även göra större evenemang och olika teman.

Sally finns HÄR

 

 

 

Publicerad 29 juni 2023 klockan 15:05

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inte ...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

En epok går nu i graven, när den sista gjutningen är gjord hos Baettr i Guldsmedshyttan. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.

27 oktober 2025 klockan 14:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
23 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ramsbergs hjärta – den obemannade butiken med chans att bli ”Årets kooperativ”
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som ...
17 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tacksamhet mitt i all oro
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog...
16 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-03

2025-10-03

2025-10-02

2025-10-02

2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-09-24

2025-11-26 13:41