Kajorna skall fångas i stora fällor - och avlivas. Foto: Fredrik Norman
Svalt intresse för samarbete mot fågelinvasionen i centrum
Trottoarer, sittplatser, räcken, bilar, cyklar, väderskydd. Inget är heligt när kajorna lättar på trycket och rappar allt som finns under deras viloplatser i centrala Lindesberg. Nyligen gjorde kommunen klart för allmänheten, att problemet skulle stävjas helt utan pardon. Även om silkesvantarna lämnats på hyllan, ser det ändå inte ut att bli en så kraftfull insats som man har hoppats på.
Igår, tisdag, arrangerades ett informationsmöte av Lindesbergs kommun till vilket samtliga fastighetsägare välkomnades. Syftet med mötet var bland annat att låta expertis informera om hur man bedriver skyddsjakt på kajorna, hur fåglarna häckar i stadsmiljöer och den sanitära olägenheten de lämnar efter sig. Inbjudan riktades till alla fastighetsägare i centrala Lindesberg. Endast två kom.
Även ett stenkast från centrum kan stora ”moln” av kajor ses svepa över hustaken. Foto: Fredrik Norman
Jesper Almlöf, näringslivsavdelningen, har fått i uppdrag att arbeta med rådande problem. Han hade hoppats på en mycket större uppslutning än vad som blev fallet, men ser det ändå som en början på ett samarbete som kan bli större med tiden.
– De två som kom var trots allt där för att de faktiskt vill göra en insats. De upplever själva problem vid sina fastigheter, att kajorna är så många i antal att det helt enkelt ställer till det för deras hyresgäster. Jag hoppas och tror att fler kommer att ansluta med tiden, säger Jesper Almlöf.
Almlöf berättar att det är ytterst viktigt att få fastighetsägarna med sig eftersom kommunen inte kan verka utanför deras befogenheter. Kort och gott har man inte möjlighet att ta hand om privatägda fastigheter, men man kan bistå med medel åt ägarna.
– Vi har tillverkat två fällor som nu skall testas. Fällorna är konstruerade som stora voljärer i vilka man lockar till sig kajorna med mat, berättar han.
De två fastighetsägare som deltog i tisdags, kommer att få låna dessa fällor och fler skall byggas i samma syfte: utlåning och bekämpning.
En smart rackare. Kråkfåglar än kända som problemlösare och måste bemötas med list. Foto: Fredrik Norman
En voljär är i enklare ordval en stor fågelbur. Just dessa voljärer byggs enligt en modell som testats i syfte att fånga just kråkfåglar, som är kända som ”kloka fåglar” och måste bemötas med list.
– Först ställer man ut den här fällan utan något tak och låter fåglarna vänja sig vid att landa i den och äta av maten som läggs i som lockbete. Med jämna mellanrum, över tid, lägger man på sektion efter sektion av det som utgör fällans tak, berättar Almlöf.
Fåglarna kan hela tiden landa i buren, men också lämna den när de vill – ända tills man når det sista steget, då den sista sektionen av taket läggs på.
– Allt handlar om låta fåglarna vänja sig vid buren och våga sig in även när den har ett tak över sig, förklarar Jesper Almlöf.
När man kommit så långt i processen att hela taket täcker fällan, finns endast en mindre ingång till buren som fungerar som en enkelriktad väg. Det går bra att ta sig in – men att ta sig ut igen blir desto svårare. Därefter överlämnas fåglarnas öde åt en jägare.
– Fåglarna samlas in i jutesäckar och avlivas av jägare, säger Almlöf.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...