Alla som saknades på Grand Prix

När Grand Prix avgjordes i Uppsala för första gången i helgen fanns där volleyboll i massvis. Alla de bästa spelarna i Sverige intog Fyrishov och bjöd på den bästa volleybollen vår nation har att erbjuda. Det enda som låg som ett tjockt moln över turneringen var den ekande tystheten som fanns på grund av tomheten på läktaren.

Fyrishov A-hall är en relativt stor arena med över 2 000 sittplatser. Men när man tittade ut över arenan under helgen blev det snabbt tydligt att inte ens en av de två läktarna skulle fyllas. Uppsala Volley hade valt att stänga av en av läktarna för att samla alla åskådare på en sida och det blev aldrig tal om att öppna upp den extra sidan.

Rent tävlingsmässigt måste man ändå säga att turneringen blev lyckad och eftersom jag själv var med och arrangerade evenemanget kan jag säga att Uppsala Volley fick en hel del beröm både av spelare, domare och besökare. Men för den som under helgen gick mellan de olika hallarna så var det tydligt att intresset för seniorturneringen inte var mycket större än intresset för DistriksSlaget eller Ungdomens-GP. Barnen och ungdomarna har föräldrar som kommer och tittar, vilket verkar vara tillräckligt för att konkurrera i popularitet med det största volleybollevenemanget i Sverige. Detta får mig att fundera lite över varför Grand Prix finns som turnering och framförallt vem den är för. Det jag kom fram till är att Grand Prix är en turnering av volleybollsverige för volleybollsverige och inte en turnering för att visa upp sporten volleyboll för den stora massan av svenskar som är intresserade av den. För den massan finns inte.

När jag blickade ut över publiken i Fyrishovs A-hall så var det få personer som jag, som volleybollentusiast och medlem i Uppsala Volley, inte kände igen. Kort och gått, är man inte volleybollspelare så går man inte på Grand Prix. Det kändes därför ganska tungt när jag såg publiksiffrorna och insåg att en vanlig basket- eller innebandymatch i Uppsala drar mycket mer publik än vad Grand Prix gör. Varför detta är tycker jag dock känns ganska självklart. Allmänhetens intresse för svensk elitvolleyboll idag är så nära obefintligt som det kan bli. Allt volleyboll är för medelsvensson är det där spelet man måste spela någon gång under högstadiegymnastiken som får en att få ont i underarmarna.

När man nu inser detta kan jag tycka att mycket mer resurser måste läggas på att göra volleybollen till något som är värt för folk att komma och titta på. Det kommer tillbaka till vad jag tagit upp så många gånger tidigare: ett volleybollevenemang idag är ingen show, det är endast en match. När det nu är så det ligger till måste jag säga att det är lite synd att så mycket av de ideella resurser som ligger bakom arrangerandet av en sån här turnering går åt sånt som inte har med själva volleybollshowen att göra, som konferenser runt omkring, liverapportering och liknande. Alla resurser borde gå åt att göra ett evenemang som så många som möjligt kommer till och som så många som möjligt vill komma tillbaka till. Det är inte den som sett hundratals volleybollmatcher och som håller på med volleyboll varje dag som evenemanget ska riktas till. Den allra viktigaste på Grand Prix och på varje elitseriematch måste vara den som ser sin första volleybollmatch någonsin. Den personen bryr sig inte om någon Instagramtävling eller vilken mat som serveras till idrottens big shots och när den serveras. Den vill se spektakulära spelare som gör enastående fysiska prestationer. Den vill känna glädje, ilska, kämpaglöd och känslor i massvis. Den vill ha en vild färd för öron, ögon och hjärta där den kan tappa bort sig i känslorna som idrottsshower kan frambringa.

Idrott handlar om idolisering och den som kommer till en volleybollmatch måste bli starstruck av det den ser och önska att den kunde vara i spelarnas skor. Idag är inte det så volleybollsverige ser ut. Men kan vi flytta allt fokus till vad publiken ser så kommer snart alla som sätter sin fot på ett volleybollevenemang drömma om att vara Isabelle Haak eller Peter Lundgren.

Publicerad 12 januari 2016 klockan 07:00

Michael Jestin , 073-903 68 24 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Anton Flood gjorde sju mål under lördagens match mot HK Cliff men det räckte ändå inte för seger. Hammarbys farmarlag höll en rejäl målskillnad på slutresultatet med tolv bollar. Foto: Hasse Persson

bildspel Tredje raka förlusten för LIF Lindesberg

Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök att plocka en placering i tabellens övre halva står efter lördagen med tre raka, otroligt tunga, förluster. Hammarbys farmarlag, HK Cliff, tog tidigt ledningen under lördagen och utökade till en tolvmålsseger.

19 januari 2025 klockan 19:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SKs lagkapten, Filip Nyberg, firar ledningsmålet i den första perioden. Kaptenen tog flest poäng i matchen med ett mål och fyra assist men är nog även nöjd med värvningen Oskar Holmstedt som lyckades med ett hattrick. Foto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK dominerar i måstematchen

Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.

17 januari 2025 klockan 23:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska IFK Lindesberg aktivera seniorer igen – gåfotbollen gör comback

Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll f...

Tabellettan blev för mycket mot Guldsmedshytte SK

Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvä...

bildspel LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust

Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev ...

Trots en riktigt bra genomförd match, så blev det inga poäng för Linde Volley under lördagen. Tabelltvåan Hylte/Halmstad fick sig en strid men mot slutet var bortalaget för starka. Foto: Hasse Persson.

bildspel Linde Volley visar upp nya talanger

Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lördagens hemmamatch mot det alltid tuffa Hylte Halmstad, så fanns två nya namn i spelaruppställningen. Trots ett omöjligt uppdrag så visade både Iva Poljicak och Melene Gimenez att det finns möjligheter att Linde Volley säkrar en slutspelsplats innan säsongen är slut.

4 januari 2025 klockan 20:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Utanför Storå vårdcentral lämnades på fredagen den 19 april protestlistor, med 2 300 namnunderskrifter mot nedmonteringen av Storå vårdcentral, över till Jenny Steen, vice ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. På plats var även Behcet Barsom (KD), ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Jennie Einarsson

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2024 klockan 13:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare
Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds p...
29 december 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stor futsalcup fyller arenan i mellandagarna: ”Publikfest”
Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gä...
22 december 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Frövi judos damer tar historiskt åttonde SM-guld
Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo, som har en imponerande segersvit på ...
14 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

bildspel Linde Volley föll mot den förstärkta tabelljumbon

Det blev en rysare som avslutade årets hemmamatcher i elitserien. Göteborg gjorde sitt fjärde elitseriemöte mot Linde Volley under lördagen där de två första seten blev spännande att följa. Med jämna 22-22 på poängtavlan till det inledande setet så fick gästerna den bästa början på matchen genom att skriva 0-1 i set. Även till seten därefter fanns marginalerna på gästernas sida.

15 december 2024 klockan 08:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det blev ett rejält jubel från både hemmaspelare och supportrar när Guldsmedshytte SK vände matchen från 1-2 till 3-2 i den tredje perioden. Två lyckade powerplayspel blev nyckeln för truppen som kan vara tillbaka till formen som fanns i oktober. Foto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK är tillbaka i segertåget: ”Formkurvan pekar uppåt”

Det såg tungt ut för Guldsmedshytte SK som låg under med 1-2 inför den tredje perioden mot Avesta under luciamatchen i Råsshallen. Hemmatruppen jobbade däremot effektivt under den tredje perioden och fick dubbla chanser på mål efter att det gästande Avesta tagit på sig boxplay. Två boxplay för gästerna slutade med lika många mål för hemmalaget som avgjorde matchen efter en rejäl vändning.
– Sett till poängen så var det var en extremt viktig match, säger Anton Toolanen.

13 december 2024 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg förlorar toppmötet

Det blev en målsnål match i toppmötet mellan två potentiella lag inför nästa säsongs Allsvenska. LIF Lindesberg stod ...

bildspel Viktig hemmaseger för Linde Volley

Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. P...

Foto: Privat

Hemmalaget upprepade förra årets succé – dubbla guld och ett silver i judo-RM

Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla guld och ett silver blev facit efter årets mästerskap, där flicklaget försvarade sin mästartitel för fjärde året i rad.

25 november 2024 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg vinner stort mot Sannadals SK

För två månader sedan så blev det en snöplig bortaförlust mot HK Cliff. Efter femmålsförlusten har LIF ...

Linde Volley faller hårt i det andra setet mot Sollentuna

Linde Volley som nyligen kommer från bortaseger mot Göteborg fick under söndagen ta emot Sollentuna...

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från ...

bildspel Halv revansch för Guldsmedshytte SK som knep en poäng

Guldsmedshytte SK har haft det tufft mot seriens topplag med bara en hämtad poäng efter de tre toppmö...

bildspel Stort derbyfall för Linde Volley

Trots att Linde Volley kunde inleda säsongen med 3-0 mot Gislaved, så har segerantalet inte ökat. Till onsdagen var det ...

Motorklubbens förhoppning: Race igen nästa sommar

Om planen går i lås vankas det återigen vrålande motorer på Linde Raceway. Datumet är satt till den 19 ...

Guldsmedshytte SK vände matchen mot Kungsör på 37 sekunder och belönades med tre nya poäng. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK vände till tredje raka

Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. Två mycket klara segrar mot tabellens mittenlag följde upp i november och även om fredagens hemmamatch mot tabelljumbon blev jämnare än man nog hade hoppats på, så gav hemmalaget en rejäl vändning i den sista perioden som säkrade nya poäng till tabellen.

11 november 2024 klockan 11:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ren utklassning när LIF Lindesberg vinner med 16 mål
LIF Lindesberg var inte nådiga när Silwing-Troja gästade Lindesberg Arena i helgen. Till den andra halvleken var hemmalaget nära att få in ett m...
11 november 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Det blev en rörig mittperiod för Lindlöven när serien tog vändning i Lindehov under söndagen. Emil Norberg fick lämna isen helt samtidigt som ...
3 november 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bra vecka för Lindlöven som vinner dubbelt
Den nionde omgången är spelad, vilket innebär att den första halvan av HockeyEttans grundserie är avklarad innan fortsättningsserierna tar över...
28 oktober 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-10-22

2024-10-21

2024-10-15

2024-10-13

2024-10-11

2024-10-08

2024-10-07

2024-10-06

2024-10-05

2024-10-05

2024-10-05

2024-10-02

2024-09-28

2024-09-27

2025-01-25 19:28